Öğretmen adaylarının teknoloji bağımlılığının, problem çözme ve karar verme becerisi ile ilişkisinin incelenmesi: Kastamonu örneği
Investigation of teachers' technology addiction and relationship between problem solving and decision making skills: Kastamonu example
  1. Tez No: 630462
  2. Yazar: NURULLAH FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KABATAŞ MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının teknoloji bağımlılıkları, problem çözme becerileri ve karar verme becerileri ve aralarındaki ilişkileri araştırmaktır. Çalışma; 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kastamonu Üniversitesi'nde farklı bölüm (fen bilgisi öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenliği) ve farklı sınıf düzeylerinde öğrenim görmekte olan 815 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma tarama modelli bir çalışmadır. Çalışmada Aydın (2017) tarafından geliştirilen Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği, Mann ve diğ. (1998) tarafından geliştirilen ve Deniz (2004) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II ve Heppner & Peterson (1982) tarafından geliştirilip Türkçeye uyarlaması Şahin, Şahin, & Heppner (1993) tarafından gerçekleştirilen Problem Çözme Envanteri veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği (TBÖ) güvenirlik katsayısı .87, Problem Çözme Envanteri (PÇE) güvenirlik katsayısı .88 ve Melbourne Karar Verme Ölçeği (MKVÖ) güvenirlik katsayısı .81 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilere, SPSS paket programında Tek Yönlü ANOVA ve t testi analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular betimsel istatistik tabloları ile verilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının teknoloji bağımlılık düzeylerinin ve problem çözme becerilerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların problem çözme becerilerinde alt boyutlara bakıldığında aceleci yaklaşımı tercih ettikleri görülmektedir. Öğretmen adaylarının teknoloji bağımlılık düzeylerinin artması ise problem çözme becerilerinde düşüşe sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının karar verme becerileri puan ortalamaları karar verme süreçlerinde güçlük çektiklerini ortaya koymaktadır. Katılımcıların teknoloji bağımlılıklarının karar verme becerilerinde olumsuz etkiye sebep olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Teknoloji bağımlılığı, problem çözme becerisi, karar verme becerisi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and investigate teacher candidates' technology dependencies, problem solving and decision making. Work; In 2018-2019 education, different departments of Kastamonu University (science teacher, elementary mathematics teacher, pre-school teacher, psychological information and guidance teacher) are carried out with 815 students studying in different classes. This study is a scanning model study. In the study, the Technology Addiction Scale performed by Aydın (2017), Mann et al. The Melbourne Decision Scale I-II, which was used by (1998) and adapted to Turkish by Deniz (2004), was developed by Heppner & Peterson (1982) and adapted to Turkish. The scale (TBS) reliability coefficient was calculated as .87, the Problem Solving Inventory (PSI) reliability coefficient was .88, and the Melbourne Decision-Making Scale (MKVÖ) reliability coefficient was .81. One Way ANOVA and t test analyzes were applied to the data obtained in the study in SPSS package program. The findings are related to descriptive statistics tables. In the research, the pre-service teachers' average level of addiction levels and their ability to solve the problem are moderate. You prefer the hasty approach to looking at the sub-dimensions in solving the problem solving skills. The increase in the level of technology dependency of teacher candidates has reached the conclusion that it causes a decrease in problem solving skills. It reveals their strengthening. It is concluded that the technology addictions of the insiders have a negative effect on decision making skills. KEYWORDS: Technology dependence, problem solving skill, decision making skill