Bölgesel ısıtma sisteminde ekonomizer tasarımı ile enerji geri kazanım potansiyelinin araştırılması
Investigation of energy recovery potential by economizer design in regional heating system
- Tez No: 630475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM TERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada doğal gaz yakıtlı bir kazanda atık baca gazı ısısından yararlanılarak bir ekonomizer tasarlanmış ve sistemin ekonomik analizi yapılarak amortisman süresi hesaplanmıştır. Bu amaçla Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği Kaz Yetiştiriciliği Ünitesi'nin ısıtılması için Paşaçayırı Yerleşkesi Isı Merkezi'nden alınan veriler kullanılmıştır. Ekonomizer tasarım hesaplamalarında logaritmik sıcaklık farkı ve NTU metodları kullanılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda 19,89 m2 yüzey alanına sahip 304 kalite yatay paslanmaz çelik borulardan yapılmış yoğuşmasız ekonomizer kullanılmıştır. İşletme verileri dikkate alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda kazan bacalarındaki duyulur ısı kaybı %3,08 olup bu kayıp ısının yıllık parasal değeri yaklaşık 14941,32 TL'dir. Bu sistemin yaklaşık maliyeti 16843,16 TL olup amortisman süresi 3,3 yıl olarak hesaplanmıştır. Sistemin yıllık tasarruf miktarı 5025,15 TL olarak belirlenmiştir. Faiz oranı %8 alınarak sistemin 20 yıllık ekonomik ömrü boyunca sağlayacağı toplam tasarruf miktarı şimdiki değer metodu kullanılarak 32494,66 TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an economizer was designed by using waste flue gas heat in a natural gas fired boiler and the depreciation period was calculated by making an economic analysis of the system. For this purpose, the data obtained from the Paşaçayırı Campus Heat Center was used for the heating of the Kafkas University Veterinary Faculty Education Research and Application Farm Goose Breeding Unit. In economizer design calculations, logarithmic temperature difference and NTU methods are used. As a result of the calculations, a non-condensing economizer made of 304 quality horizontal stainless steel pipes with a surface area of 19.89 m2 was used. In calculations made taking into account the operational data, the sensible heat loss in the boiler chimneys is 3.08%, and the annual monetary value of this loss heat is approximately 14941.32 TL. The approximate cost of this system is 16843.16 TL and the depreciation period is calculated as 3.3 years. The annual saving amount of the system is determined as 5025.15 TL. By taking the interest rate as 8%, the total amount of savings that the system will provide over its 20-years economic life was calculated as 32494.66 TL using the present value method.