İç kontrol sistemi etkinliğinin değerlendirilmesi: Doğu Karadeniz bölgesindeki üniversite hastanelerine yönelik bir araştırma
Evaluation of the effectiveness of the internal control system: A research on university hospitals in the Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 630485
  2. Yazar: FATİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İşletmelerin karmaşık bir yapıya bürünmesi ile birlikte doğru ve güvenilir bilgi ihtiyacı önem kazanmıştır. Doğru ve güvenilir bilgiye erişim noktasında ise kontrol faaliyetleri önemli bir rol oynamaktadır ve kontrol faaliyetleri iç kontrol sistemi aracılığıyla yerine getirilmektedir. İç kontrol sistemi işletme yönetimi ve çalışanları tarafından yönetilen bir süreçtir ve işletme faaliyetlerinin etkinliği, verimliliği, politikalara ve prosedürlere uygunluk noktasında güvence vermektedir. İşletme içerisinde üretilen bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği noktasında işletmelerin etkin bir iç kontrol sistemi kurmaları gerekmektedir. Hastanelerin yasal sınırları kamu otoritesi tarafından çizilmektedir ve hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir. Hastaneleri diğer hizmet sektörü işletmelerinden ayrılan en temel özelliği ise sermaye yoğun işletmeler olarak faaliyet göstermeleridir. Özellikle varlıkların korunması, hata ve hilelerin önlenmesi noktasında hastanelerde de iç kontrol veya iç denetim birimi kurulması oldukça önemlidir. Bu kapsamda çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Üniversite Hastanelerinin iç kontrol sisteminin etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the complex structure of the enterprises, the need for accurate and reliable information has gained importance. Control activities play an important role in accessing accurate and reliable information and control activities are carried out through the internal control system. The internal control system is a process managed by business management and employees and it guarantees the effectiveness, efficiency, compliance with policies and procedures of business operations. Enterprises should establish an effective internal control system in terms of accuracy and reliability of the information produced within the enterprise. The legal limits of the hospitals are drawn by the public authority and operate in the service sector. The main feature of the hospitals, which differ from other service sector businesses, is that they operate as capital intensive businesses. Establishing an internal control or internal audit unit in hospitals is also very important, especially in terms of protecting assets, preventing mistakes and fraud. In this context, the effectiveness of the internal control system of University Hospitals in the Eastern Black Sea Region was evaluated.