Zonguldak orman bölge müdürlüğü sınırlarında yetişen önemli tıbbi ve aromatik bitki potansiyeli ve ülkemizdeki pazar payı
Zonguldak forest regional directorate borders important medical and aromatic plant potential and market share in our country
  1. Tez No: 630488
  2. Yazar: OYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkemiz verimli florasıyla (bir ülkede ya da bir bölgede yetişen bitkilerin tür olarak tümü) çok sayıda tıbbi ve aromatik bitki çeşidine sahiptir. Bitkiler, insanların hayatlarını devam ettirebilmesi için gerekli olan besinleri içerir ve sağlık açısından da oldukça önem arz eder. Modern tıpta kullanılan birçok bitki çok eski çağlarda halk arasında kullanılmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Tıbbi ve aromatik bitkiler adından da anlaşıldığı üzere, tıp alanında kullanımının yanı sıra bünyelerinde barındırdıkları aromatik kokuları sayesinde de günlük hayatta birçok alanda kullanılmaktadır. Tıbbi bitkiler, gıda, kozmetik, vücut bakımı, buhur veya dini merasimler gibi yerlerde kullanılırken; aromatik bitkiler ise, esans ve tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Aromatik bitkilerin birçok sektörde geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Türkiye hem endemik hem de bitki çeşitliliği nedeniyle zengin bir yapıya sahiptir. Ancak bu zenginliğin tamamından yeterince faydalanılamamaktadır. Türkiye tıbbi ve aromatik özelliklere sahip bitkilerin üretilmesi ve kullanılması hususunda, Türkiye florasının zenginliğinden gerektiği gibi faydalanılmalıdır. Böylece ülke ekonomisine bir katkı sağlanırken, dış ülkelere bağımlılık azalacaktır. Bu çalışmada, tıbbi ve aromatik bitkilerin tanımı ve kapsamı, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü sınırları dahilindeki bölgenin genel tanımı, morfolojik yapısı, toprak durumu, nüfus yapısı, bitki örtüsü, su kaynakları, orman varlığı, tarımsal yapısı, tıbbi bitkilerin ticareti, tarihsel gelişimi, Türkiye ve Dünya tıbbi bitki ticareti ve defne, ıhlamur, kızılcık, kuşburnu, kestane, çam fıstığı ve ardıç gibi bitkiler ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country has a large number of medicinal and aromatic plants with its productive flora (all of the plants grown in a country or region). Plants contain the nutrients necessary for people to survive and are of great importance for health. Many herbs used in modern medicine have been used among the people in ancient times and have survived to the present day. As it is understood from the name of medicinal and aromatic plants, it is used in many areas in daily life thanks to its aromatic fragrances they contain in addition to its use in medicine. While medicinal plants are used in places such as food, cosmetics, body care, frankincense or religious ceremonies; aromatic plants are used as essential and sweetener. Aromatic plants have wide usage in many sectors. Turkey has a rich structure due to both endemic plant diversity. However, this richness cannot be fully utilized. Turkey features of medicinal and aromatic plants producing and using point, Turkey should be utilized as required richness of flora. Thus, while making a contribution to the country's economy, dependence on foreign countries will decrease. In this study, the definition and scope of medicinal and aromatic plants, Zonguldak Regional Directorate of Forestry limits for the general definition of the region within the morphological structure, soil conditions, population structure, vegetation, water resources, forests, agricultural structure, trade of medicinal plants, historical development, Turkey and world medicinal plant trade and plants such as laurel, lime, cranberry, rosehip, chestnut, pine nut and juniper were studied separately.