İletişim fakültesi mezunlarının medya sektöründe istihdamı üzerine bir araştırma
A research on the employment of faculty of communication graduates in the media sector
  1. Tez No: 630504
  2. Yazar: KUBİLAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de medya sektöründe İletişim Fakültesi mezunlarının istihdam olanakları üzerine bir araştırmadır. Türkiye'deki İletişim Fakülteleri ile Medya Sektörü arasında özellikle 'istihdam' alanında bazı tutarsızlıklar olduğu görülmektedir. Yıllardır süregelen bu tutarsızlık ve diyalog eksikliği yüzünden büyük sorunlar ortaya çıkmıştır. Devlet ve Vakıf Üniversiteleri'ne bağlı, İletişim Fakülteleri'nin sayısı ve buralardan mezun olan öğrencilerin sayısı her yıl artarken, buna karşın medya sektöründeki 'istihdam' oranı da, çeşitli nedenlerden dolayı daralmaktadır. İletişim Fakültesi mezunlarının, medya sektöründe istihdamı üzerine araştırma yapılınca, iki sektör arasında bu konuda bir uçurumun olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada problemler, bulgular ve veriler ortaya çıkınca, aslında sorunların yıllar içinde iki sektör arasında sağlıklı bir diyalogun olmadığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, tüm bu sorunları tespit edip, her iki sektörün de paydaşlarıyla görüşülüp, çözüm yollarının ne olabileceğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study concerning employment opportunities for graduates of the Faculty of Communication in the media sector in Turkey. There seems to be some discrepancy especially concerning employment between Faculties of Communication and Media Sector in Turkey. Significant problems have arisen due to this discrepancy and lack of dialogue between the two, for years. While the number of Communication Faculties affiliated to State and Foundation Universities and the number of students graduating from these fields increase every year, the“employment”rate in the media sector is also narrowing for various reasons. When a research concerning the employment of the graduates of the Faculties of Communication in the media sector is made, it is revealed that there is a gap between the two sectors. When problems, findings and data emerged in the research, we find out that the main problem of this is the fact these two interrelated sectors did not have a healthy dialogue between each other over the years. The purpose of this study is to identify all these problems, to discuss them with the stakeholders of both sectors and try to reveal what the solutions can be.