Kronik bel ağrılı bireylerde kayropraktik manipülasyonu ile mulligan mobilizasyonu tekniğinin ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of chronic practice technique of mulligan mobilization on pain and functionality in chronic low pain individuals
  1. Tez No: 630515
  2. Yazar: EMRAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı, kronik bel ağrısı tanısı almış sağlık çalışanlarında, kayropraktik manipülasyon ve mulligan mobilizasyon tekniği yöntemlerinin ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkinliğini karşılaştırmaktır. Kronik bel ağrısı tanısı konmuş, 20-50 yaşları arasındaki (Mulligan grubu 27.70± 6.57, Kayropraktik grubu 31.15 ± 8.15) 40 gönüllü bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olgular antropometrik olarak değerlendirildikten sonra randomize olarak Kayropraktik Manipülasyon Grubu (KMG) (n:20; 11 kadın, 9 erkek) ve Mulligan Mobilizasyon Grubu (MMG) (n:20; 17 kadın, 3 erkek) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Tedavi öncesinde bütün tedavi grupları Numerik Ağrı Skalası (NAS), Oswerty Bel Ağrı Engelilik Anketi ve gonyometre ile kalça ve belin normal eklem hareketi değerlendirilmiştir. Haftada 2 kez olmak kaydıyla 4 hafta süresinde KMG'ye kayropraktik manipülasyon, MMG'ye ise mulligan mobilizasyon tekniği uygulanmıştır. Katılımcılara bu uygulamalar dışında ekstra hiçbir tedavi uygulanmamış olup herhangi ilave bir aktivite içinde bulunmamalarına özen gösterilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere 2 farklı zaman diliminde yapılan testlerle uygulamaların etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Antropometrik ölçüm değerleri açısından gruplar arasında bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Grup içi analiz sonuçlarında her iki grupta bütün değerlendirme parametrelerinde anlamlı farklılıklar bulunmuş olup olumlu yönde bir iyileşme görülmüştür (p0.05). Sonuç olarak kronik bel ağrısı tedavisinde kayropraktik manipülasyon ve mulligan mobilizasyon tekniği yöntemleri arasında başarılı sonuçlar açısından bir üstünlük bulunamamıştır. Kronik bel ağrılı hastalarda her iki yöntemin de uygun koşullara göre kullanımı kabul görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of chiropractic manipulation and mulligan mobilization techniques on pain and functionality in health care workers diagnosed with chronic low back pain. Forty volunteers aged 20-50 years (Mulligan group 27.70 ± 6.57, chiropractic group 31.15 ± 8.15) who were diagnosed as chronic low back pain were included in the study. All cases were randomly divided into two groups as Chiropractic Manipulation Group (CMG) (n: 20; 11 females, 9 males) and Mulligan Mobilization Group (MMG) (n: 20; 17 females, 3 males). All treatment groups were evaluated with numerical pain scale (NPS), Oswerty low back pain disability questionnaire, and goniometer. Chiropractic manipulation was applied to CMG and mulligan mobilization technique was applied to MMG twice a week for 4 weeks. No extra treatment was given to the participants except these treatments and care was taken not to engage in any additional activities. The efficacy of the tests were compared with the tests performed before and after the treatment. There was no difference between the groups in terms of anthropometric measurements (p> 0.05). In-group analysis results showed significant differences in all evaluation parameters in both groups and showed a positive improvement (p 0.05). In conclusion, there was no superiority between chiropractic manipulation and mulligan mobilization techniques in terms of successful results in the treatment of chronic low back pain. The use of both methods according to appropriate conditions is accepted in patients with chronic low back pain.