Hazır giyim sektöründeki çok kanallı ve e-perakendecilerin uluslararasılaşma süreçlerinin incelenmesi üzerine karşılaştırmalı bir vaka çalışması
A comparative case study on the investigation of internationalization processes of multi-channel and e-retailers in the apparel industry
- Tez No: 630552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE AYBEN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma ile uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren çok kanallı hazır giyim perakendecileri ile sadece e-ticaret ile hizmet veren hazır giyim perakendecilerinin dış pazarlara genişleme, dış pazardaki operasyonlarının yönetimi ve başarısı konularındaki stratejileri keşfedilerek hem literatüre katkı sağlamak hem de hazır giyim sektöründe dış pazarlara açılmak isteyen firmalara rehberlik etmek amaçlanmıştır. Çalışma nitel bir araştırma olup, bütüncül çoklu örnek olay deseni benimsenmiştir. Çalışmaya katılacak işletmeler, web sitesi trafikleri dikkate alınarak ölçüt örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırma verileri, doküman incelemesi ve araştırmaya katılan perakendecileri temsil eden 5 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme ve görüşme formu yaklaşımı ile elde edilmiştir. Söz konusu işletmeler, uluslararasılaşma süreçlerinin altında yatan motivasyonlar, dış pazar seçimi, pazara giriş yöntemleri ve dış pazarlardaki operasyonlarına dair kritik başarı faktörleri açısından incelenmiştir. İşletmelerin uluslararasılaşma sürecindeki stratejileri, oluşturulan temalar çerçevesinde içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak bu süreci etkileyen unsurların ve farklılıkların neler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed both making contribute to the literature and to guiding companies which want to expand into foreign markets in the garment sector by exploring the strategies of these retailers' (a multi-channel apparel retailer and an apparel retailer which provides services only via e-commerce) on the expansion to foreign markets, the management and success of their operations in the foreign market. The study is a qualitative research and holistic multiple case study pattern has been adopted. The companies that will participate in the study have been determined by criterion sampling considering the website traffics. Research data was obtained through document review and semi-structured interview and interview form approach with 5 participant representing the retailers participating in the research. The companies were examined in terms of motivations underlying internationalization processes, foreign market selection and critical success factors of the foreign market operations. The strategies in the internationalization process were analyzed with the content analysis method within the framework of the themes created and by comparing the obtained results, the factors and differences that affect this process were determined.