Hemşirelerin meslektaş dayanışmalarının ekip çalışması tutumlarına etkisi
The effect of colleagues' solidarity of nurses on teamwork attitudes
- Tez No: 630577
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma; hemşirelerde meslektaş dayanışmasının ekip çalışması tutumlarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Hemşirelerde ekip çalışması ve meslektaş dayanışmasının ne düzeyde olduğu, iyileştirilmesi için neler yapılabileceği tartışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS (IBM SPSS statistics 23.0) programı kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde ve ortalama analizleri ile değerlendirildi. Her iki ölçek toplam puanına göre normal dağılıma uygunlukları değerlendirildi. Normal dağılıma uymadıkları belirlendi. Değişkenlerle analizlerde nonparametrik testler kullanıldı. Her bir değişkenin sayı yüzde değerleri bulundu. Spearman korelasyon analizi, Mann Whitney u testi, Kruskall Wallis analizleri yapıldı. Tüm testlerin anlamlılık değeri olan p değeri 0.05'ten küçük olduğunda istatistiksel olarak anlamlı değerlendirildi. Bulgular: HMDÖ ile EÇTÖ arasında anlamlı derecede istatistiksel bir ilişki gözlemlenmiştir. Araştırmaya katılan dahili birimlerde çalışan hemşireler cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerden daha fazla ekip çalışması tutumları sergilemektedirler, fakat karşılıklı destek tutumları arasında bir fark bulunamamıştır. Kadın hemşirelerin erkek hemşirelerden daha fazla meslektaş dayanışması tutumu sergiledikleri gözlemlenmiştir. Anne eğitim durumları okur-yazar olmayanların diğerlerinden daha fazla meslektaş dayanışması gösterdikleri gözlemlenmiştir. Sonuç: Hemşirelerde meslektaş dayanışması tutumları ile ekip çalışması tutumları iyi düzeydedir, meslektaş dayanışması, ekip çalışması tutumlarını olumlu yönde etkilemektedir. Öneriler: Bu çalışma sonucunda meslek içi dayanşmanın ve ekip çalışmasının arttırılması ile ilgili hizmet içi eğitim programlarının verilmesi, sosyal etkileşimin arttırılarak ekip çalışmasının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to investigate the effect of peer solidarity on teamwork attitudes in nurses.The level of teamwork and colleagues' solidarity in nurses and what can be done to improve them were discussed. Materials and Methods: SPSS (IBM SPSS statistics 23.0) program was used to evaluate the research data. Data were evaluated by number, percentage and mean analysis. Compliance with normal distribution was evaluated according to the total score of both scales. They were found not to comply with the normal distribution. Nonparametric tests were used for analysis with variables. Number values of each variable were found. Spearman correlation analysis, Mann Whitney u test and Kruskall Wallis analysis were performed. The significance level of all tests was statistically significant when the p value was less than 0.05. Results: Significant statistical relationship was observed between HMDÖ and EÇTÖ. The nurses working in internal units participated in the study showed more teamwork attitudes than nurses working in surgical units, but there was no difference between mutual support attitudes. It was observed that female nurses exhibited more colleagues' solidarity attitudes than male nurses. It was observed that mothers' education levels showed more peer solidarity than illiterate. Conclusion: Colleagues 'solidarity and teamwork attitudes are good at nurses. Colleagues' solidarity affects teamwork attitudes positively. Recommendations: As a result of this study, it is recommended to provide in-service training programs related to increasing professional solidarity and teamwork, and to strengthen teamwork by increasing social interaction.