Premenstrual sendrom yaşayan kadınların kullandıkları geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları
Traditional and complementary medicine applications used by women with premenstrual syndrome
  1. Tez No: 630576
  2. Yazar: HANİFE UÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ SÜZER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen problemlerden biri olan Premestrual Sendrom (PMS) , tekrarlayıcı, psikolojik, fiziksel, davranışsal belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kadınlar bu belirtileri azaltmak için, farmakolojik ve non-farmakolojik yöntemler kullanmaktadır. En sık kullanılan yöntemlerden birisi de Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarıdır. Araştırma, premenstrual sendrom yaşayan kadınların kullandıkları geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın örneklemini Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin“Kadın Hastalıkları ve Doğum”polikliniğine başvuran 357 kadın oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Premenstrual Sendrom yaşama durumunu belirlemek amacıyla Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelikler, Kolmogorov Smirnov testi, Pearson Korelasyon Katsayısı , Ki-Kare Testi , Fisher's Kesin (Exact) Ki-Kare Testi, Freeman-Halton Fisher Kesin (Exact) Ki-Kare testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda kadınların PMSÖ'den ortalama 129,67±19,17 puan aldıkları bulunmuştur. Kadınların %82,9'unun PMS yaşadığı, PMS yaşayan kadınların %83,8'inin GETAT yöntemlerini kullandığı belirlenmiştir. PMS yaşayan kadınların %26,2'si rezene çayını kullandığı %60'ının yarar gördüğü, %26,8 vücut terapilerinden masajı kullandığı %90,7 'sinin yarar gördüğü , %23,8 'inin yürüyüş yaptığı %96,6 'sının yarar gördüğü ,%85,1 'inin duş aldığı %99,6 'sının yarar gördüğü,%90,7'sinin karına sıcak uygulama yaptığı, %99,6'sının yarar gördüğü bulunmuştur. Kadınların, PMS'de kullanılan GETAT yöntemleri ve bu yöntemlerin yararlılıkları konusunda bilgilendirilmesi önerilebilir
Özet (Çeviri)
Premestrual Syndrome (PMS), one of the most common problems in women of reproductive age, occurs with repetitive, psychological, physical and behavioral symptoms. Women use pharmacological and non-pharmacological methods to reduce these symptoms. One of the most common methods is Traditional And Complementary Medicine Practices. The research was carried out to determine the traditional and complementary medicine practices used by women experiencing premenstrual syndrome. The sample of the descriptive study was 357 women who applied to the“Gynecology and Obstetrics”polyclinic of Düzce University Health Practice and Research Center. The data were collected by using the Personal Information Form and the Premenstrual Syndrome Scale (PMSÖ) in order to determine the life situation of Premenstrual Syndrome. In the evaluation of the data, number, percentages, Kolmogorov Smirnov test, Pearson Correlation Coefficient, Chi-Square Test, Fisher's Exact Chi-Square Test, Freeman-Halton Fisher Exact (Exact) Chi-Square tests were used. As a result of the research, it was found that women received an average of 129.67 ± 19.17 points from PMSÖ. It was determined that 82.9% of women experienced PMS and 83.8% of women living with PMS used GETAT methods. 26.2% of women experiencing PMS use 60% of fennel tea, 26.8% of them use massage from body therapies, 90.7% benefit, 23.8% walk, It was found that it benefited, 85.1% took a shower, 99.6% benefited, 90.7% applied hot to the abdomen, 99.6% benefited. It can be suggested that women be informed about the GETAT methods used in PMS and their usefulness.