Demir ve humik asit uygulamasının soya bitkisinin gelişimi ve mikro besin düzenine etkisi
Effects of application of iron and humic acid the soybean growth and micro element content
  1. Tez No: 98033
  2. Yazar: KÜRŞAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. RÜŞTÜ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET DEMİR VE HUMİK ASİT UYGULAMASININ SOYA BİTKİSİNİN GELİŞİMİ VE MİKRO BESİN DÜZENİNE ETKİSİ Kürşat KORKMAZ Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2000, 69 sayfa Danışman : Doç.Dr. M. Rüştü KARAMAN Jüri : Doç.Dr. M. Rüştü KARAMAN : Yrd. Doç. Dr. Ali Safı KIRAL : Yrd. Doç. Dr. Kadir SALTALI Üç tekerrürlü ve tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulan saksı denemesinde, kireçli topraklarda A-3127 soya çeşidi yetiştirilmiştir. Her saksıya 4000 gr toprak konmuş ve FeSO^TH-O ve FeEDDHA (Sequestrene % 6, Fe) formlarında ve 0, 10, 20 mgFe/kg dozlarında demir gübrelemesi yapıImıştır.Ayrıca, 0 ve 1200 ml/da düzeylerinde Delta Humat uygulanmıştır. Normal bitki gelişimi için diğer bir kısım makro ve mikro besin elementleride ihtiyaca göre uygulanmıştır. Hasattan önce taze bitki örneklerinde Klorofil a, b, ve aktif Fe içerikleri belirlenmiştir. Bitkiler çıkışı takiben 46 gün sonra hasat edilmiş ve soya bitkisinin toprak üstü kısmının kuru ağırlığı belirlenmiştir. Soya bitkisinin toprak üstü kısmında total Fe, Cu, Zn ve Mn analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bitki gelişimi ve Fe alımı açısından FeEDDHA uygulaması FeS04.7H20 uygulamasına göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Delta Humat uygulaması da soya bitkisinin gelişimi ve Fe alımını artırmakla birlikte, FeEDDHA uygulaması kadar iyi sonuç vermemiştir. Anahtar kelimeler : Demir, Humik Asit, FeEDDHA, FeS04.7H20, Soya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF APPLICATION OF IRON AND HUMlC ACID ON THE SOYBEAN GROWTH AND MICRO ELEMENT CONTENT Kürşat KORKMAZ Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Soil Science Master Thesis 2000, 69 Pages Supervisor : Assoc. Prof. Dr. M. Rüştü KARAMAN Jury : Assoc. Prof. Dr. M. Rüştü KARAMAN : Asst. Prof. Dr. Ali Safı KIRAL : Asst. Prof. Dr. Kadir SALTALI A pot experiment based on a completely randomized design with three replications, was conducted using calcareous soil by growing A-3127 soybean variety. Each pot consisted 4000 g. of soil. Iron fertilizers as FeS04.7H20 and FeEDDHA (sequestrene % 6, Fe) at the levels of 0, 10, 20 mgFe/kg were applied to pots. In addition, Delta Humate was applied at the levels of 0 and 1200 ml/da. A basal dressing of some macro and micro nutrients were also applied to all plots for normal plant growth. Chlorophyll a and b and active Fe contents were determined in fresh leaf samples before harvesting. The plants were harvested 46 days after emergence, and dry weights in tops of soybean plants were recorded. In tops of soybean plants, the analysis of total Fe, Cu, Zn and Mn were made. Results showed that effect of FeEDDHA on the plant growth and Fe uptake was more than those of FeS04.7H20. Application of Delta Humate slightly increased the growth and Fe uptake of soybean, but the performance of Delta Humate was not so well as FeEDDHA. Key Words : Iron, Humik Acid, FeEDDHA, FeS04.7H20, Soybean