Anadolu-t ve ross 308 etlik civciv hibritlerinin besi performansı ve karkas özellikleri üzerine ön-başlatma yemi uygulamasının etkileri
The effects of pre-starter feeding on fattening performance and carcass features of anadolu-t and ross 308 chicks
- Tez No: 630697
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mevcut çalışmada, Anadolu-T ve Ross 308 ticari hibritlerinde, kuluçka sonrası ilk 5 gün kullanılan ön-başlatma yemi uygulamasının 42 günlük besi sonunda civcivlerin büyüme performansı ve karkas parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme dizaynına göre Ross 308 ve Anadolu-T hibrit civcivlere (kontrol ve ön-başlatma) yemleme grupları olmak üzere 2x2 faktöryel tertipte toplam 4 yemleme grubu oluşturulmuştur. Her bir hibrit grubu, her birinde 24 civcivin bulunduğu 10 alt gruptan (tekerrür) oluşturulmuş, böylece her bir hibrit grubunda 240 adet olmak üzere toplam 480 hayvan kullanılmıştır. Civcivlere yem ve su ad libitum verilmiştir. Civcivlerin canlı ağırlık kazancı, yemden yararlanma oranı, yem tüketimleri, ölüm oranları ve karkas özellikleri belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, genetik yapı farklılığı deneme boyunca canlı ağırlık kazancını etkilemiş, Ross-308'lerin canlı ağırlık kazancı daha yüksek olmuştur (P0.05). Anadolu-T ve Ross 308 erkek hibritler birbirleri ile kıyaslandığında 42.
Özet (Çeviri)
The present study, effects of pre-starter feed application used in the first 5 days after hatching in Anadolu-T and Ross 308 commercial hybrids were investigated at the end of the 42-day performance and carcass parameters of the chicks. According to the experimental design, a total of 4 feeding treatments in 2x2 factorial design were created for Ross 308 and Anadolu-T hybrid chicks feding control and pre-starter diets. Each hybrid group was composed of 10 subgroups with 24 chicks each with 240 birds, so that a total of 480 animal materials were used. Feed and water were given ad libitum. The chicks were subjected to weekly weighing to calculate live weight gain, feed consumption and feed conversion rate. According to the findings, the difference in genetic affected the body weight gain throughout the trial. In terms of pre-starter feed, a significant difference was observed between the pre-starter and control groups from the 0 to14th day.