Dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi: İletişim sektöründe bir araştırma
Investigation of the relationship between transformational leadership and organizational commitment: A research in the communication sector
  1. Tez No: 630720
  2. Yazar: DİDEM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ERCAN GEGEZ, DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada iletişim sektörü çalışanlarının örgütsel bağlılığı ile dönüşümcü liderlik algısının ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda dönüşümcü liderlik ve dönüşümcü liderliğin boyutları olan; karizma ve telkin edici liderlik ile bireysel ilgi ve zihinsel teşvik boyutunun örgütsel bağlılık ve alt boyutları duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık ile arasındaki ilişkiler, aynı zamanda dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık değişkenlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, kıdem ve sektör gibi bazı demografik özellikler ile arasındaki ilişki incelenmiştir. İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir iletişim sektörü şirketi çalışanları örneklem grubunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda dönüşümcü liderlik ve alt boyutları ile örgütsel bağlılık ve alt boyutlarının arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda çalışanların dönüşümcü liderlik algılarının eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği; cinsiyet, yaş, medeni durum, kıdem ve sektöre göre farklılık göstermediği görülmüştür. Ayrıca çalışanların örgütsel bağlılıklarının yaş ve kıdeme göre farklılık gösterdiği; cinsiyet, eğitim durumu, sektör ve medeni duruma göre farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between organizational commitment and perceived transformational leadership for communication sector employees. In this context, the relationship between transformational leadership, dimensions of transformational leadership; charisma and suggestive leadership, individual attention and mental encouragement; and organizational commitment, dimensions of organizational commitment; emotional commitment, attendance and normative commitment is looked into. At the same time the relationship between transformational leadership, organizational commitment variables and some demographic features (gender, age, marital status, education, seniorty and sector, etc.) is looked into. The sample group consists of people whose are working in the media organization in İstanbul. In this context a questionnaire was conducted. The results of the questionnaire were analyzed by SPSS program. As a result of the analysis reveal a significant relationship between transformational leadership and sub-dimensions and organizational commitment and sub-dimensions. At the same time employees' perceptions of transformational leadership are found to vary depending on their education status; do not show difference according to variables such as gender, age, marital status, seniority and sector. Also employees' perceptions of organizational commitment are found to vary depending on their age and seniority; do not show difference according to variables such as gender, education status, sector and marital status.