Erken dönem Duchenne Musküler Distrofi'li çocuklarda alt ekstremite kas yorgunluğunun yürüyüş üzerine etkileri
The effects of lower extremity fatigue on the gait of children with early stage Duchenne Muscular Dystrophy
  1. Tez No: 248187
  2. Yazar: İPEK ALEMDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken dönem Duchenne Musküler Distrofi'li (DMD) çocuklarda alt ekstremite kas yorgunluğunun yürüyüş ve günlük performans üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'ne DMD tanısı ile başvuran Brooke sınıflandırmasına göre birinci veya ikinci devrede yer alan otuz çocuk alındı. Çocukların demografik özelikleri ve hemodinamik yanıtları kaydedildi; kas kuvveti, yorgunluk, endurans, süreli performans, denge ve yürüyüş değerlendirmeleri yapıldı. 30 çocuktan 12 tanesine 3 dakikalık zamana karşı merdiven çıkıp inme testi uygulandı. 30 çocuktan 23 tanesine ortalama 5 dakika ısınma sürecini takiben ortalama 40 dakika bisiklet egzersizi uygulandı. Bisiklet egzersizi yaptırılan 23 çocuktan 10 tanesine fizyoterapist eşliğinde fonksiyonel durumlarına uygun kombine fizyoterapi egzersiz programı uygulandı. Merdiven testi, bisiklet egzersizi ve fizyoterapi egzersizleri sonrasında başlangıçta yapılan değerlendirmeler tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of lower extremity fatigue on gait and performance in daily activities of children with early stage Duchenne Muscular Dystrophy. 30 subjects who referred to Hacettepe University, Faculty of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Department with the diagnosis of Duchenne Muscular Dystrophy who were in the first or second stage according to Brooke Lower Extremity Functional Scale were included in the study. The demographic characteristics and hemodynamic responses of children was recorded. Muscle strength, fatigue, endurance, timed performance, balance and gait characteristics of children were evaluated. 12 of 30 children were required to climb up and down the stairs during 3 minutes. 23 of 30 children were required to cycle during 40 minutes after a 5 minutes practicing. The physical therapy exercises were done with physical therapist to 10 of 23 children who did cycle exercising according to functional status of children during 40 minutes. The heart rate, fatigue level, muscle strength around knee and total lower extremity muscle strength were elevated when compared to beginning assessment in the children who climbed up and down the stairs (p < 0,05).