Nöro linguistik programlama (NLP) tekniklerinin yönetici hemşirelerin çatışma ve kişilerarası problem çözme becerileri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of neurolinguistic programming (NLP) techniques on the conflict and interpersonal problem solving skills of nursing managers
  1. Tez No: 630768
  2. Yazar: HAVA GÖKDERE ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Araştırma NLP tekniklerinin yönetici hemşirelerin çatışma ve kişilerarası sorun çözme becerileri üzerine etkinliğinin belirlenmesi amacıyla eğitim ve kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılarak, nicel ve nitel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan toplam 41 yönetici hemşire ve astı konumundaki 41 hemşire araştırma örneklemine alınmıştır. Bu hemşirelerden eğitim grubuna 21 yönetici hemşire, kontrol grubuna ise 20 yönetici hemşire, yöneticiler ile birlikte çalışan diğer hemşireler de 21 yöneticisi eğitim alan, 20 kontrol grubu olmak üzere gruplandırılmıştır. Araştırmada NLP eğitimi öncesi nicel verileri toplamak için katılımcılara kişisel ve mesleki özellikleri tanıtıcı bilgi formu kullanılmıştır. Yine eğitim grubundaki yönetici hemşirelere üç kez (eğitim öncesi ve sonrası ve de altı ay sonrası), kontrol grubundaki hemşirelere iki kez (ilk uygulama, altı ay sonrası)“Kişiler Arası Sorun Çözme Envanteri”(KPÇE) ve“Rahim Örgütsel Çatışma Envanteri-2”(ROCI II) uygulanmıştır. Araştırmanın nitel verileri için yapılan odak grup görüşmelerinde yarı yapılandırılmış soru formları (eğitim ve kontrol grubu yönetici hemşire ve astı konumundaki hemşirelere) kullanılmıştır. Nicel verilerin istatistiksel analizi SPSS 23.0 programında yapılmış, nitel veriler ise araştırmacı tarafından içerik analizi yapılarak tema ve alt temalarda değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel verilerinin eğitim öncesi ve sonrası analizi sonucunda eğitim grubunda yer alan yönetici hemşirelerin eğitimden sonraki altıncı ayda kontrol grubundaki yönetici hemşirelerden daha ılımlı, planlı, esnek, olumlu, mutlu ve motive oldukları belirlenmiştir. Eğitim grubundaki yöneticilerin NLP tekniklerini kullandıkları, çalışanlarıyla yüz yüze iletişim kurdukları, ekiplerine daha çok güvendikleri ve işbirliği içinde çalıştıkları belirtilmiştir. Hemşirelerle yapılan görüşmelerin analizlerinde de bu verileri destekler nitelikte bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri incelendiğinde ise eğitim alan yöneticilerin altı ay öncesine göre anlamlı farklılık bulunmamakla birlikte sorunlara daha az olumsuz yaklaştıkları ve anlamlı farklılık oluşturacak boyutta çatışma yaşamaktan kaçındıkları sonucuna ulaşılmıştır ( p < 0.05). Sonuç olarak; NLP eğitiminin hemşirelik yönetiminde kişilerarası sorun ve çatışma çözme becerisi yönüyle sürdürülebilir bir fark yaratabileceği, kişiler arası ilişkilerin temel alındığı hizmet organizasyonlarında yarar sağlayabileceği öngörülmüştür. Araştırmanın yönetici hemşirelerde Türkiye'de yapılan ilk çalışma olması nedeniyle, farklı hastane gruplarında ve daha büyük örneklemlerle tekrarlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted with a quantitative and qualitative plan using education and a semi-experimental model with a control group, in order to determine the effectiveness of NLP techniques on the conflict and interpersonal problem solving skills of nursing managers. Who volunteered to participate in the survey a total of 41 nurse managers and 41 nurses were included in the survey sample. These nurses from 21 nurse managers training group and the control group of 20 nurse managers, managers working with other nurses in the field of education 21 managers, 20 were classified as the control group. Before NLP education in the study, personal and professional characteristics description information forms were used with the participants to collect qualitative data. Also, the Interpersonal Problem Solving Inventory (IPSI) and the Rahim Organizational Conflict Inventory-2 (ROCI II) were applied, three times to the nursing managers in the education group (before and after education and six months later) and twice to the nurses in the control group (first implementation and six months later). For the qualitative data of the research, semi-structured questionnaires were applied to nursing managers in the education and control groups and to nurses work together. Analysis of quantitative data was performed with the program SPSS 23.0, and qualitative data was evaluated by the researchers in themes and sub-themes by conducting content analysis. As a result of the analysis of qualitative data before and after the education, it was determined that the nursing managers in the education group were more moderate, planned, flexible, positive happy and motivated in the sixth month after the education than the nursing managers in the control group. It was found that the managers in the education group used NLP techniques, established face-to-face communication with workers, trusted their teams more, and worked in cooperation. In the analysis of the interviews with the nurses, findings were obtained which supported this data. Examining the quantitative data of the research, it was concluded that there was no significant difference in managers who had received education compared with six months previously, but that they approached problems in a less negative way and to a significant extent avoided conflict ( p < 0.05). In conclusion, it is predicted that with NLP education, it will be possible to create a sustainable difference in interpersonal and problem solving skills in nursing management, and that it will be of benefit in service organizations based on interpersonal relations. It is recommended that because this is the first study in Turkey with nursing managers, the research should be repeated in different hospital groups and with larger samples.