Yenidoğan bebeklerde hematolojik indekslerin gebelik haftalarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of hematological indexes in newborn babies according to pregnancy weeks
- Tez No: 630770
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Eritrosit ve lökosit indeksleri yaşa ve cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Çocuklarda anemi tanısını koymak için yaşa göre normalin alt sınırını bilmek gerekir. Bu nedenle, kendi toplumumuz için farklı gebelik yaşı ve doğum ağırlığındaki yenidoğanların hematolojik indekslerinin normal değerlerinin ortaya konulması amaçlandı. 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında hastanemizde doğan bebeklerin tıbbi kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular gebelik yaşı ve doğum ağırlığına göre farklı gruplara ayrıldı. Hematolojik parametrelerin gebelik yaşı ve doğum ağırlığına göre korelasyonu ve dağılımı incelendi. Çalışmaya alınan toplam 340 yenidoğan bebeğin ortalama doğum ağırlığı 1821,68±923,97 gr (400-4230 gr), ortalama gebelik yaşı ise 32,0±4,9 hafta (24-40 hafta) idi. Kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW) değerinin kızlarda erkeklere göre daha yüksek olmasının dışında, iki cinsiyet arasında hematolojik indeksler yönünden farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Erythrocyte and leukocyte indices vary according to age and gender. To diagnose anemia in children, it is necessary to know the lower limit of normal values by age. Therefore, it was aimed to reveal the normal values of neonatal hematological indices of different gestational age and birth weight for our own population. Medical records of babies born in our hospital between January 1, 2015 and December 31, 2019 were retrospectively evaluated. The cases were divided into different groups according to their gestational age and birth weight. Correlation and distribution of hematological parameters according to gestational age and birth weight were examined. The mean birth weight of 340 newborn babies included in the study was 1821,68±923,97 g (400-4230 g) and the mean gestational age was 32,0±4,9 weeks (24-40 weeks). Except that red cell distribution width (RDW) value was higher in girls than boys, there was no difference between the two genders in terms of hematological indices.