Gebelik haftasına göre düşük ve normal doğum ağırlıklı prematürelerin hematolojik parametrelerinin, morbidite ve mortalitelerinin karşılaştırılması
Evaluation of haematological parameters, morbidities, and mortality in small for gestational-age preterm infants compared to appropriate for gestational-age preterm infants
  1. Tez No: 828358
  2. Yazar: AYLİN KAYALI AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE GÖZDE KANMAZ KUTMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, gestasyon haftasına göre düşük doğum ağırlığına (SGA) sahip bebeklerde hematolojik anormalliklerin sıklığını belirlemek, preterm SGA ve preterm AGA (haftasına göre normal doğum ağırlıklı) bebeklerin hematolojik parametreleri ile mortalite ve morbidite oranlarını karşılaştırmak, bu parametrelerin bazı inflamasyon indeksleri ile birlikte morbidite ve mortalite ilişkisini, klinik öngördürücü özelliklerini değerlendirmektir. Eylül 2019-Eylül 2021 arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatırılarak izlenen ve
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the frequency of hematological abnormalities in small for gestational age (SGA) infants, to compare the hematological parameters of preterm SGA and preterm AGA (Appropriate for Gestational Age) infants with mortality and morbidity rates, to evaluate the impact of these parameters and specific inflammation indices on morbidity and mortality, and to assess their clinical predictive features. Records of preterm SGA and AGA infants admitted to the neonatal intensive care unit between September 2019 and September 2021, with gestational age