Bebeklere uygulanan aromaterapi ve abdominal masajın konstipasyon ve annenin kaygı düzeyine etkisi
The effect of aromatherapy and abdominal massage applied to babies on constipation and mother's anxiety level
  1. Tez No: 630773
  2. Yazar: MEHTAP METİN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Araştırma, aramoterapi ve klasik abdominal masaj girişimlerinin konstipe bebekler ve anneleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Haziran 2018–Şubat 2020 tarihleri arasında yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini aile sağlığı merkezlerine rutin kontrol için başvuran, konstipasyon tanısı alan bebekler ve anneleri; örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan 23 aromaterapi masaj grubu, 23 klasik masaj grubu ve 23 kontrol grubu olmak üzere toplam 69 bebek ve ebeveyni oluşturdu. Veriler kişisel bilgi formu, bağırsak fonksiyonlarını değerlendirme formu, Durumluluk Kaygı Envanteri ve abdominal masaj kontrol çizelgesi ile toplandı. Veriler Shapiro Wilk testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi, kikare testi ve genelleştirilmiş lineer model ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the effect of aromatherapy and classical abdominal massage interventions on constipated babies and their mothers. Material and Method: The research was conducted semi-experimentally between June 2018 and February 2020. The population of the research consisted of babies and their mothers who applied to the family health centers for routine control and were diagnosed with constipation. The sample of the research consisted of a total of 69 babies and their mothers who meet the research criteria. 23 of the participants are in the aromatherapy massage group, 23 are in the classical massage group, and 23 are in the control group. Data were collected by personal information form, intestinal functions evaluation form, state anxiety inventory and abdominal massage control chart. The data were evaluated by Shapiro Wilk test, one way variance analysis, Kruskal Wallis test, chi-square test and generalized linear model.