Bebeklere uygulanan SPA ve masajın kolik semptomlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of SPA and massage applied on babies on colic symptoms: A randomised controlled trial
  1. Tez No: 837527
  2. Yazar: RIDVAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Kolik tanısı almış bebeklere uygulanan SPA ve masajın kolik semptomlarını azaltmadaki etkinliğini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Van ilinde özel olarak hizmet veren bebek SPA ve özel çocuk kliniği merkezlerinde Haziran 2022 – Haziran 2023 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel tasarım olarak gerçekleştirildi. Ön test-son test;“SPA Grubu”,“Masaj Grubu”ve“Kontrol Grubu”olmak üzere toplam 3 gruplu ve her gruba 24 bebek dahil edilerek yapıldı. İlk aşamada demografik verileri elde etmek için bebek bilgi formu kullanıldı. Bebeklerin antropometrik ölçümleri alındı. Kolik semptomlarını değerlendirmek için İnfant Kolik Ölçeği (İKÖ) kullanıldı. Ağlama süresi ve şiddetini değerlendirmek için haftalık bebek kolik semptomları izlem formu kullanıldı. Girişim gruplarına haftada bir kez toplam 4 hafta uygulama yapıldı. Bebekler her uygulama öncesi ve sonrasında İKÖ ile değerlendirildi. Bulgular: Grupların kolik semptomlarını etkileyebilecek demografik ve tanımlayıcı özellikler açısından benzer olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was carried out to determine the effectiveness of SPA and massage applied to babies diagnosed with colic in reducing colic symptoms. Method: It was carried out as a randomized controlled experimental design in baby SPA and private children's clinic centers serving privately in Van province between June 2022 and June 2023. Pretest-posttest; It was done in a total of 3 groups:“SPA Group”,“Massage Group”and“Control Group”, and 24 babies were included in each group. In the first stage, a baby information form was used to obtain demographic data. Anthropometric measurements of the babies were taken. The Infant Colic Scale (ICS) was used to evaluate colic symptoms. A weekly infant colic symptoms monitoring form was used to evaluate crying duration and severity. The intervention groups were administered once a week for a total of 4 weeks. Babies were evaluated with ICS before and after each application. Results: The groups were found to be similar in terms of demographic and descriptive characteristics that may affect colic symptoms.