Preterm yenidoğanlarda uygulanan lavanta yağı ve anne sütü kokusunun fizyolojik parametreler, stres ve uyku-uyanıklık durumları üzerine etkisi
The effect of lavender oil and breastmilk smell on preterm infants'physiological parameters, stress and sleeping-waking state
- Tez No: 816541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma lavanta yağı ve anne sütü kokusunun, preterm yenidoğanlarda fizyolojik parametrelere, stres düzeyi ve uyku-uyanıklık durumlarına etkisini belirlemek amacıyla klinik, randomize kontrollü deneysel tasarımlı olarak yapılmıştır. Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Haziran 2022-Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi yapılan güç analizi sonucuna göre, araştırmaya katılma kriterlerine sahip 81 preterm bebek oluşturmuştur. Çalışmanın veri toplama sürecinde Yenidoğan ve Anne Tanıtıcı Özellikler Formu, Yenidoğan Stres Değerlendirme Formu (YSDF) ve Yenidoğan Uyku-Uyanıklık Durum Değerlendirme Formu (YUUDF) kullanılmıştır. Kontrol grubundaki pretermlere klinik bakım ve tedavileri dışında bir uygulama yapılmamış olup fizyolojik ölçümleri, YSDF ve YUUDF uygulanmıştır. Anne sütü grubundaki pretermlere 3 saat boyunca anne sütü koklatılmış olup uygulama öncesi ve sırasında fizyolojik ölçümleri, YSDF ve YUUDF araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Lavanta yağı grubuna da 3 saat boyunca seyreltilmiş lavanta yağı koklatılmış olup uygulama öncesi ve sırasında fizyolojik ölçümleri, YSDF ve YUUDF araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerde sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk normallik testi, çarpıklık-basıklık değerleri, histogram ve Normal Q-Q Plot grafikleri ile değerlendirildi. Sayısal değişkenler için grupların zamana göre karşılaştırmaları, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi (Repeated Measures Two way ANOVA) ile gerçekleştirildi. Çoklu karşılaştırma testi olarak Bonferroni testi kullanıldı. Sayısal değişkenler arası ilişki için Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a clinical, randomized controlled experimental design to determine the effects of lavender oil and breast milk scent on physiological measurements, stress level and sleep-wake states of preterm newborns between 28-37 weeks of gestation. The research was carried out in Düzce University Health Application and Research Center Neonatal Intensive Care Unit between June 2022 and March 2023. The sample of the study consisted of 81 infants who met the criteria for participation in the study, according to the result of the determined power analysis. In the data collection process of the study, the Newborn and Mother Descriptive Characteristics Form, the Newborn Stress Evaluation Form and the Newborn Sleep-Awake Status Evaluation Form were used. The preterms in the control group were not treated other than their clinical care and treatment, and their physiological measurements, NSEF and NSWEF were applied. Breast milk scent was applied to preterms in the breast milk scent group for 3 hours, and physiology measurements, NSEF and NSWEF were recorded by the researcher before and during the application. Diluted lavender oil scent was applied to the lavender oil scent group for 3 hours, and physiology measurements were recorded by the NSEF and NSWEF researcher before and during the application. In the data obtained from the study, the normal distribution of the data belonging to the numerical variables was evaluated with the Shapiro Wilk normality test, skewness- kurtosis values, histogram and Normal Q-Q Plot graphics. Comparisons of groups over time for numerical variables were performed with Repeated Measures Two-way ANOVA. Bonferroni test was used as multiple comparison test. Pearson correlation analysis was used for the relationship between numerical variables.