İdari yargı kararlarının yerine getirilmemesi
  1. Tez No: 63079
  2. Yazar: S. BAHADIR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKI : Demokratik bir toplumda, idarenin kendini hukuk kurallarıyla bağlı sayması, bu kuralların dışına çıktığı zaman bir“müeyyide”ile karşılaşması;“hukuk devleti”anlayışının zorunlu bir unsuru ve aynı zamanda da doğal bir sonucudur. Hukuk devleti ilkesinin kabul edilmiş olduğu bir siyasal sistemde, devlet yalnız hukuk kuralları koyarak bu kurallara kişilerin uymasını beklemez, kendisi de bu kurallara yönetilenler kadar uyar ve hukuk kurallarıyla kendisini bağlı sayar. Böylece devlet idaresinde yönetilenlerle yönetenler arasında karşılıklı güven doğar ve özellikle yönetilenlerin hukuki güvenliğini sağlamış olur. Anayasamızın 2, 11, 125 ve 138 nci maddeleri ile İYUK'nun 28nci maddesinde bu konu ile ilgili açık hükümler vardır. Bu hükümler açıkça göstermektedir ki, yasama ve yürütme organları ile idarenin mahkeme kararlarının gereklerim yerine getirmesi zorunluluğu vardır. Dolayısıyla teorik olarak idarenin mahkeme kararlarını yerine getirmeden kaçınması söz konusu olamaz. Başka bir anlatımla mahkeme kararlan, devletin bütün organlarını bağlar.Bu nedenle de tüm devlet organları mahkeme kararlan doğrultusunda işlem veya eylem tesis etmelidir. Kararlara uyup uymama gereklerini yerine getirip getirmeme konusunda devletin adı geçen organlarının ve idarenin bir seçimlik takdir hakkı asla söz konusu olamaz. Çalışmamızda idari yargı kararlarının uygulanmamasının yarattığı sorunları, sonuçlan ve bu durumdan dolayı ortaya çıkan idarenin sorumluluğunu doktrin ve mahkeme kararlarının ışığı altında ele alarak bu konudaki teorik ve pratik sorunları tartışmaya ve bunları aydınlığa kavuşturmayı amaçladık. İki bölüm olarak hazırlanan çalışmamızın birinci bölümünde; İdari yargı yeri ve idari yargı yerleri tarafından verilen hükümler kavramsal düzeyde açıklanmıştır. İdari yargı kararlarının uygulanmamasından doğan sorunlar başlığı altodaki ikinci bölümde ise; önce yargı kararlarının yerine getirilmesine ilişkin mevzuat hükümleri, daha sonra yargı kararlarına uyulmamasından doğan hukuki sorumluluk, son olarak da yargı kararlarının yerine getirilmemesi halinde açılacak tazminat davaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE QUESTION OF NON-EXECUTION OF ADMINISTRATIVE COURT DECISIONS The fact that administration in a democratic country is committed to the supremacy of law and that administration is likely to be exposed to series of“sanctions ”when out of law are indispensable and natural consequence of“lawful state”concept. In a political system where the supremacy of law is fully observed, state not only expects individuals to abide by laws through the jurisdiction of laws, but also highlights that the state itself, too, is committed to the laws as much as the ruled and the ruling. By doing so, mutual confidence is built between the ruled and the ruling so lawful protection of the ruled is realized. Our constitution also includes clear decrees by the articles of 2, 11, 125 and 138 and by the 28th article of the administrative judiciary procedural code concerning this point. These decrees understandably put forth that it is compulsory to execute the decisions of legislation and implementation courts. More clearly, it is out of question and possibility for the administration to ignore court decisions. In other words, court decisions put all state organs under an obligation of obedience and conformity. Therefore, all state organs are obliged to carry out their functions in compliance with court decisions. State organs can neither have the right nor the luxury as to ignore court decisions. Mor e specifically, administration and state organs can not hold the right whether to execute and implement court decision or not.In our study we aim at handling and analyzing the problems and consequences of failing to execute court decisions as well as serious concerns of such failure under the light of doctrines and court decisions. In so doing, we also aim at discussing and clarifying theoretical and practical problems. In the first chapter of our two-chapter study, decrees rendered by administrative courts and appeals are clarified on the basis of concepts. As for the second chapter with the title of“Consequences Through the Failure of Administrative Courts”, firstly the laws of the land regarding the execution of court decisions, secondly responsibility and commitment from the non-execution of laws and lastly actions for damages against the failure of implementation are handled.