Milletlerarası ticari tahkim ve hakem kararlarının Türk Hukukunda tanınması ve tenfizi
- Tez No: 63087
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Ticari ilişkilerden doğan uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulmasında üç temel yöntem bulunmaktadır. En çok bilinen ve uygulanan uyuşmazlıkların yargı yolu ile giderilmesidir. Yargı yolunda meydana gelen gecikmeler, yargı yolunun masraflı oluşu, mahkemelerin iş yükünün artması ve bunun gibi nedenler uyuşmazlıkların çözüm metodlarından bir diğeri olan tahkimi yargı metoduna tercih edilir hale getirmiş bulunmaktadır. Tahkim taraflar arasında ortaya çıkabilecek bir hukuki ihtilafın üçüncü bir kişi, hakem veya hakemler tarafından çözüme kavuşturulmasıdır. Milletlerarası ticari tahkim, milletlerarası ticari ilişkilerden doğan ihtilafları konu almaktadır. Milletlerarası ticari tahkime başvurulabilmesi için, taraflar tahkim sözleşmelerini başlangıçta ana sözleşmelerine bir tahkim şartı olarak koyabilecekleri gibi, sonradan aralarında akdedecekleri bir tahkim sözleşmesi ile de gerçekleştirebilirler. Ticari tahkim“ad hoc”tahkim ve müessesevi tahkim olmak üzere ikiye ayrılmış bulunmaktadır. Aralarında ortaya çıkabilecek hukuki ihtilafin tahkim yolu ile giderilmesini, ancak tahkimin herhangi bir kurumun denetimi altında gerçekleştirilmesini istemeyen tarafların“ad hoc”tahkime başvurdukları, tahkimin daimi bir tahkim kurumunun gözetimi altında gerçekleştirilmesini isteyen tarafların müessesevi tahkimi tercih ettikleri görülmektedir. Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve İcrası Hakkında 1958 Tarihli New York Sözleşmesi'nin II'nci maddesinin (1) nci fıkrasında yer alan“akid devletlerden her biri tarafların hukuki ilişkilerinden doğabilecek ihtilaflarım hakem yolu ile çözümlemek üzere yapmış oldukları yazdı anlaşmaları geçerli kabul eder”ve III'ncü maddesinde yer alan“akid devletlerden her biri hakem kararlarının muteberliğini tanıyacak ve sözleşmede yazdı şartlar dairesinde icrasına hüküm verecektir”amir hükümlerinden, Sözleşme'nin, akit ülkelerden tahkim sözleşmelerinin geçerli kabul edilmesini, hakem kararlarının New York Sözleşmesi maddelerindeki esaslar göz önünde bulundurularak tanınmasını akdi bir yükümlülük haline getirdiği anlaşılmaktadır. 1958 New York Sözleşmesi onaylanıp yürürlüğe girmiş olması nedeni ile Türk Mahkemeleri açısından da milletlerarası ticari ilişküerden kaynaklanan tahkim kararlarının da sözleşme kapsamında tanınması ve icrasına karar verilmesi akdi bir yükümlülük haline gelmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are three methods of dispute resolution in trade and commerce. The most widely known is litigation. Arbitration is one of the other two methods of resolution of commercial disputes. The delays and expences inherent in formalistic procedures and practises of overworked judicial systems have been making arbitration more consulting. Arbitration is the settlement of a dispute by a third party, the arbitrator or arbitrators. International arbitrations deal with disputes arising from international trade relations. A dispute may be referred to arbitration by the means of a specific agreement to that affect, reached after the dispute has arisen or with a special stipulation to that affect contained in the litigious agreement initially. The types of arbitration are typically categorized as either“ad hoc arbitration”or“institutional arbitration”. Parties wishing to provide for arbitration but also to avoid a supervising institution draft“ad hoc”arbitration clauses. On the other hand institutional arbitration implies the existence of a permenent institution that administer arbitration. Article II (1) of the 1958 New York Convention On the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards provides that; each contracting state shall recognize an agreement in wring under which the parties undertake to submit to arbitration which have arisen or which may arise between them in respect of a defined legal relationship whether contractual or not concerning a subject matter capable of settlement by arbitration. Article IE provides that; each Contracting State shall recognize arbitral awards as bindig and enforce them in accordence with the rules of procedure of the territory where the awards is relied upon under the condition laid down in the following articles. By means of these provisions the convention requires states recognise arbitration agreements and enforce foreign arbitral awards that respect traditional standards of procedural fair play and that have neither been annuled nor violate the public policy of the enforcement forum. Since the Convention had been approved by Turkey it had become an imparative for Turkish Courts to recognize and enforce foreign arbitral award within the provision set forth by Convention.