Sarıgöl'de meydana gelen yüzey deformasyonlarının jeodezik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of surface deformations in Sarigöl by geodetic methods
- Tez No: 685333
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Sarıgöl Fay hattının ilçe merkezinde gözlenen, 1969 Alaşehir depreminin oluşturduğu yüzey kırıklarının hassas nivelman yöntemi ile izlenmesi ve yer altı sularının fay hattına etkisi konu alınmıştır. Çalışma sahasında hassas nivelman yöntemi için oluşturulan nivelman ağı, yüzey deformasyonlarını dik kesecek şekilde 2 adet nivelman hattı, 14 adet referans noktası olmak üzere bölgeye 2017 yılında tesis edilmiştir. Bölgede toplamda 11 kampanya hassas nivelman ölçümü yapılmıştır. Hassas nivelman ölçümleri bölgedeki yoğun tarımsal sulamalar olması nedeni ile dört mevsim olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. 2017 yılının temmuz ayında yapılan ilk hassas nivelman ölçümü ile 2020 yılının ağustos ayında yapılan son ölçüm arasında 240 mm düşey yönde deformasyon olduğu görülmüştür. Bölgede ve yakın çevresinde bulunan DSİ'ye ait yer altı kuyularının su seviyelerini gösteren verileri DSİ'den temin edilmiştir. Elde edilen verilerde ilkbahar ve yaz aylarında su seviyelerinde düşüşler görülmüş, sonbahar ve kış aylarında ise yükselişler görülmüştür. Mevsim geçişlerinde (yaz ve kış) su seviyelerinde 10 m değişim olduğu gözlenmiştir. Genel olarak yeraltı su seviyelerinde dalgalı hareket yaşanmasına rağmen deformasyonlar sürekli olarak devam ettiği gözlenmiştir. Nivelman ölçü sonuçlarına göre mevsimsel geçişlerde de yüzey deformasyonunun devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the Sarıgöl fault line observed in the district center, the surface fractures caused by the 1969 Alaşehir earthquake were monitored by the sensitive nivelman method and the effect of groundwater on the fault line. The nivelman network, created for the sensitive nivelman method in the region, was established in 2017, including 2 nivelman lines and 14 reference points to cut the surface deformations perpendicular. A total of 11 precise leveling measurements were made in the region. Precision levelling measurements were carried out in four seasons due to the intensive agricultural irrigation in the region. Between the first precise nivelman measurement in July 2017 and the last measurement in August 2020, 240 mm of vertical deformation was observed. Data showing the water levels of DSI's underground wells in the area and its immediate vicinity were obtained from DSI. In the data obtained, drops in water levels were observed in spring and summer, and rises were observed in autumn and winter. It has been observed that there is a 10 m change in water levels during seasonal transitions (summer and winter). Although there is generally fluctuating movement at groundwater levels, deformations have been observed to persist continuously. According to the nivelman measurement results, surface deformation continued in seasonal transitions.