4-5 yıldızlı otellerde çalışan alt ve orta düzey yönetici kadınların mesleki sorunları ve bir uygulama
The Vocational problems of the executive women who are working in a lower position in four and five star hotels and sample research on this field
  1. Tez No: 63099
  2. Yazar: ALİCAN YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZE TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Sosyal, ekonomik, politik ve teknolojik gelişmeler iş gücü niteliğinin değişmesine neden olurken, kadınların çalışma hayatına katılımını da hızlandırmıştır. Gelişmiş ülkelerde hizmet endüstrisinde özellikle turizm alanında kadınların rollerinin arttığı görülmektedir. Türkiye'de ise, kadınların bu alanda henüz yeterli sayıda yer almadıkları bilinmektedir. Bu nedenle araştırmada genel olarak çalışma hayatında kadınların yerini belirlemek ve karşılaştıkları sorunları ortaya koymak gerekmektedir. Bu sorunlardan yola çıkarak, 4-5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan alt ve orta düzey yönetici kadınların karşılaştıkları mesleki sorunları ortaya koymak ve kadınların yeri belirlenmek istenmiştir. Bu amaçla yapılan alan araştırmasında elde edilen bilgiler, istatistiki tekniklerden yararlanarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda 4-5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan alt ve orta düzey yönetici kadınların çoğunun 21-35 yaş grubuna girdikleri, bu mesleği severek tercih ettikleri, aynı alanda eğitim aldıkları, kadın - erkek arasında rekabetin var olduğu, kadınların zaman sorununun olduğu, yönetim kademelerine geçişte engellerle karşılaştıkları, aile desteğinin gerekli olduğu saptanmıştır. ü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social, economical, political and technological developments have accelerated the vvomen's contribution to business life. in industries of developed contries especially in tourism, the women's roles have been increasing. Where as; it has been knovm that, women in Turkey have not taken part in business life suffîciently yet. There fore, in this study we generally have to clarify the status of women in business life and their problems which face to face. it had been required to clarify the status of upper and lower executive women who have been working in four and fîve stars hotels and the occupational problems they meet. For this reason, The data that comes from field research had been commented by using statistical techniques. As a result of our research, these facts such as most of the women in four and five stars hotels at lower ör upper level are young and they choose their careers willingly and trained specially. it had been seen that there has been a challenge between male and female in business life and time problem for women, the difficulties they meet while promoting to administrative departments. iii