Türkiye'de sosyal turizmin bir unsuru olarak öğretmenevlerinin Türk turizmine olan katkısı üzerine bir uygulama
- Tez No: 63100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET 1936 yılında Avrupa'da işçi sınıfı ücretli tatil hakkı elde ettiler. Böylece farklı turizm etkinliklerine katıldılar. Bunun yanında kalabalık şehirlerdeki aile grupları turizm alanında temsil edilme imkanına kavuşmuşlardır. Avrupa'daki bazı sosyal turizm hareketleri ülkemizin çalışan insanlarını ve sosyal turizm hareketlerini de etkilemiştir. Bu yolla öğretmenevi gibi sosyal tesisler kurulmuş ve sayıları diğer organizasyonlarla birlikte 60.000 yatağa ulaşmıştır. Bu çalışmada sosyal tesislerde bazı iletme problemleri ele alınıp öğretmenevlerinin Türk turizmine katkılarıyla ilgili bir teklif açıklanmıştır. Birinci bölümde sosyal turizm ve sosyal tesisler geçmişten bu güne tanıtılmıştır. İkinci dünya savaşından sonra sosyal tesisler önce Avrupa'da kurulmuştur. Böylece ülkemizde orduevleri, Türkiye'nin değişik bölgelerinde yer almış ve diğer öğretmenevleri gibi sosyal tesisler bu organizasyonları takip etmiştir. İkinci bölümde öğretmenevi müdürlerine anket uygulanmış ve cevaplara göre veriler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde öğretmenevlerinin problemleri değerlendirilmiş ve değişik açılardan bazı çözümler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1936 working people in Europe gained some vacations rihts with fee, so they joined different tourism activities. Beside this in crowded cities family groups are also participated in tourism facilities. Some kinds of social tourism movements in Europa effected to our country's working people and social tourism movements as well. By this way some social fondations like teacher's houses were established and totaly reached 60.000 beds capasity with other organisations. İn this study some opertional problems in these social foundations are handled and examined an offer about the contribitions of teacher's houses to the Turkish tourism. İn the firs chapter the defination of social tourism, social foundations especially teacher's houses and related regulations are presented with choronological series. Social foundations first were established in Europa after the second war. So in our country army houses settled in different parts of Turkey and the other social foundations like teachers houses followed these organisations. İn the third chapter the problems of the teacher's houses were evaluated and broght some solutrans from some extend.