Konaklama işletmelerinin uluslararası pazara giriş süreci: 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde bir uygulama
- Tez No: 63105
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
m ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, Türk konaklama sektörünün uluslararası pazara giriş sürecinde hangi aşamada olduğunu tesbit etmek ve bu açıdan sektörün bir analizini yapmaktır. Çalışma üç aşamada gerçekleşmiştir. Birinci aşamada, konu ile ilgili geniş bir literatür taramasına gidilerek uluslararasılaşma, uluslararasılaşma modelleri ve uluslararası pazara giriş stratejileri konularına açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Alan araştırmasını oluşturan ikinci aşamada 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller üzerinde bir anket uygulaması yapılmıştır. Son aşamada ise, anket soruları değerlendirilmiştir. Bu çalışmada ilk önce üretim işletmeleri ve hizmet işletmelerinin uluslararasılaşma süreci, daha sonra otel işletmelerinin uluslararasılaşma süreci tartışılmış ve son olarak da Türk konaklama sektörünün bu süreçteki yerinin tesbitine çalışılmıştır. Çalışmada; Türk konaklama işletmelerinin uluslararasılaşma sürecinde henüz ihracat aşamasında oldukları ve uluslararası pazara giriş biçimi olarak yalnızca ihracat stratejisini kullandıkları ortaya çıkmıştır. Henüz ihracat aşamasında olmalarının temel nedenleri arasında yetersiz sermaye ve yüksek risk gibi faktörler gelmektedir. Araştırma sonuçlarının da ortaya koyduğu gibi Türk konaklama sektörü ulusal zincir otel deneyimine sahip konumdadır. Özellikle ulusal zincire sahip otellerin - benzer kültürel özellikler arz eden Azarbeycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan gibi Türkî cumhuriyetlerinden başlayarak - ihracat dışındaki diğer stratejileri de kullanarak uluslararası pazara girmeleri gerekir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE ENTRY PROCESS OF HOTEL ESTABLISHMENTS INTO THE INTERNATIONAL MARKET: A CASE STUDY OF 3, 4, AND 5 STAR HOTELS IN TURKEY The core objective of this study was to find out the place of the Turkish hotel establishments in the internationalization process by analyzing the structure of the Turkish hotel industry. The study was carried out in tree main stages. The first was an extensive literature survey to generate a background for the field research. It provided the information on, mainly, internationalization, the models of internationalization, entry strategies into the international market. The second was the field research. At this stage, questionnaire was developed and applied to a number of 3, 4, and 5 star hotels in Turkey. The final stage was an analysis of field-work data and writing up. In this study the following areas are discussed. First of all, internationalization process of firms in both manufacturing and service industries are examined. Based on this discussion, the applicability of the internationalization process for hotel businesses is evaluated in a broader sense. Finally, the state of internationalization of Turkish hotels in the world tourism market is determined. The study concludes that Turkish hotel establishments are in the export stage of internationalization process and that they used only export mode to enter international markets, due to inadequate capital and high risk. In light of the field research findings, the study suggests that the Turkishhotel industry having national chain hotel business experience, should enter into the international markets. Newly emerged republics in central Asia, such as Kazakhstan, Azerbaijan, Turkmenistan, Uzbekistan, could be starting points for internationalization, because of the ethnique advantages of Turkey in those countries.