Ticari bankalarda aktif-pasif yönetimi ve konjonktüre uyum
  1. Tez No: 63113
  2. Yazar: O. UĞUR BELOVACIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Ticari Bankalar her dönemde ekonomik hayatın en önemli kurumlarından birisi olmuştur. Çalışma konularının genişliği ile toplumun hemen tüm kesimlerim etkileyen bu kuruluşların başa çıkmak zorunda kaldıkları belirsizlikler ve banka sahiplerinin kar beklentileri her geçen gün daha da artmaktadır. Diğer yandan, ticari bankacılık kesiminin mali yapısının sağlıklı olması hisse senedi sahiplerinin yanında tüm ekonomiyi etkilemektedir. Bankacılık kesiminde yer alan bir kaç kuruluştan başlayacak bir krizin tüm mali sektörü ve buradan hareketle tüm ekonomiyi sarsması mümkündür, tşte bu nedenlerden ötürü zamanımızda banka işletmeleri için global yönetim tarzının benimsenmesi zorunluluk taşımaktadır. Bilanço yönetimi olarak da adlandırılan Aktif- Pasif Yönetimi bu ihtiyacı karşılayan en önemli yaklaşımdır. Ancak ticari bankaların yeni yönetim stratejileri geliştirerek, karlılık düzeylerini arttırma çabalan ve özellikle banka parası yaratma süreci para otoritesinin, para arzı üzerindeki kontrolünü sınırlayabilmektedir. Dolayısı ile, ticari bankaların kar amaçlı hareketleri bazen enflasyonist süreci hızlandırabilmektedir. Yine de buradaki en önemli husus etkileşimin çift taraflı olmasıdır. Yani bankaların özellikle para arzını içselleştirerek enflasyonu etkilemeleri mümkün olmakla birlikte, enflasyonist sürecinde bankalar üzerinde önemli etkiler yarattığı gözlenmektedir. Çalışmamızda bu tespitler doğrultusunda yukarıdaki konuların çeşitli yönleriyle araştırılması ve tartışılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Commercial banks have at all epochs constituted one of the most important institutions of economic life. Always expanding in scope are the uncertainties and the profit expectations of bankers that these institutions have to cope up with as they affect almost all spheres of life. Meanwhile, a sound financial structure on the part of commercial banking sector influences the economy as a whole as well as share holders. It is possible that a crisis, starting first with few institutions it the sector, may overwhelm the economy as a whole via financial sector. For this reason, it is essential in our times that the banking sector should adopt a global manner of management in its daily affairs. The asset - liability management which is also known as the balance sheet method is the most outstanding approach which responds to this need. However, the efforts of commercial banks to raise their profits by developing new management strategies, and, in particular, the process of creating bank money may constrain monetary authorities to exercise control over money supply. Therefore the profit seeking activities of commercial banks may in some cases, accelerate inflationary processes. Once again here, the most important aspect of the matter is mutual interaction. To put it another way, while it is possible for banks to influence inflation by internalizing their money supply, the process of inflation itself brings serious repercussions on bank themselves. Our study aims the investigation and discussion of the above mentioned topics in line with observations just cited.