İş etiği: Kamu ve özel sektöre bağlı olarak faaliyet gösteren menkul değerler birimlerinde bir uygulama
- Tez No: 63117
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Etik, bireylerin ve örgütlerin davranışlarının doğruluğunu ve yanlışlığını, iyiliğini ve kötülüğünü inceleyen bir alandır. Etik kavramının hızla literatürdeki yerini almasını müteakiben, doğru ve yanlış iş davranışı konusundaki inanca bağlı davranış ilkeleri ve kurallarının bir bütünü -yani“zorunluluklar”sistemi- olarak tanımlanan iş etiği, iş dünyasında da kabullenilmiştir. Bu araştırmada, kamu ve özel sektörde çalışanlar arasındaki genel etik kavram ve etik anlayış farklılıkları belirlenmektedir. Veri toplamaya yönelik olarak, Walter tarafından hazırlanan ölçek uyarlanmıştır. Toplanan verilerin analizi istatistiki işlemden etkili bir program olan SPSS ile değerlendirilmiştir. Soru formları Ankara'da, kamuya ve özel sektöre bağlı olarak faaliyet gösteren menkul değerler birimlerinde uygulanmıştır. Verilerin analizi ve değerlendirilmesi sonucunda, araştırmanın ana hipotezleri desteklenmiş, kamu ve özel sektör çalışanları arasında bireysel etik farklılıklar ile genel etik kavram ve etik anlayış farklılıkları olduğu saptanmıştır. Araştırmada cevap aranan diğer sorulara da uygun cevaplar bulunmuştur. Kamu ve özel sektör çalışanları arasında toplumsal sorumluluğun anlamı konusunda fark olduğu tespit edilmiştir. Etik davranış ve etik ile ilgili kuralların kimin tarafından konduğu, şirketlerde bireysel etik anlayışı ile şirket etiği anlayışı arasında fark bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ehic is a field that examines the correctness and wrongs of the behavior of individuals and organizations as well as their being good or bad.The concept of ethic following having a place for itself in the literature, was defined as the principles of behavior, dependent on belief on the subject of correct and incorrect business conduct and as a whole of its rules-that is, a system of musts- and it has been accepted, also, in the business world. In this study, the general concept of ethnic and differences with respect to sense of ethic, are researched among those employed in public and private sector and determined. During data collection, the scale prepared by Walter was used. Statistical analysis has been perfomed by basing on SPSS which is a program that has effectiveness on the process. The Questionnaire was applied to those employed in secrity transactions that are engaged in business as units attached to public and private sector, in Ankara. As a result of analysis and assesments on the data, the main hypothesis of the research has been supported and it was determined that there are individual ethical differences among those employed in public and private sectors. In general, there are differences with respect to concept of ethic and sense of ethics. For other questions searched for in this research, suitable responses were also determined. It has been determined that.there is difference among those employed in public and in private sector, with respect to meaning of social responsibility. Efforts were also made to determine if who formulated these rules about ethical behavior and the ethics. There is difference between the individual sense of ethic in Corporation and the ethic of the Corporation.