Sigortacılığın özel bir dalı hayat sigortacılığı
  1. Tez No: 63120
  2. Yazar: H. ALPER YETKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR DARDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Sigorta, aynı veya benzer nitelikteki riskle karşı karşıya bulunan çok sayıda insanın tek başlarına karşılayamayacakları riskleri birlikte karşılamak amacıyla oluşturdukları bir kurumdur. Hayat sigortası ise hem bir tasarruf aracı olması, hem de geleceğin güvence altına alınmasını sağlayan sigortacılığın özel bir dalıdır. Hayat sigortasının amacı rizikonun gerçekleşmesi karşısında potansiyel kazancın kaybolmasını önlemektir. Bu açıklamalardan sonra hayat sigortacılığının insanlar için ne kadar önemli bir faaliyet olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Türkiye'de ki sosyal güvenlik kurumlarının Türk halkına verdikleri sosyal güvenlik hizmetlerinin çok yetersiz ve sınırlı kaldığı da bir ger çektir, işte bu noktada Türkiye'de ki özel hayat sigortacılığının gelişmiş ve ekonomileri istikrar gösteren ülkelerdeki hayat sigortacılığı faaliyetlerini örnek alıp, Türk insanının bu konudaki taleplerini gerçek anlam da karşılayacak seviyeye gelmesi gerekmektedir. Bu tezde sigortacılık, özellikle de hayat sigortacılığı ile ilgili temel teorik bilgiler verildikten sonra, ayrıca bu konuda Türkiye'de ki uygulamaları, gelişmiş ve ekonomileri istikrar gösteren ülkelerdeki uygu lamalarla karşılaştırmak suretiyle, hayat sigortacılığının Türkiye'de ne aşamada olduğu, bunun nedenleri ve neler yapılması gerektiği incelen meye çalışılmıştır. 11
Özet (Çeviri)
SUMMARY Insurance is an establishment of people that are face to face the risks of identical and similar qualities in order to meet the risks toget her. These risks cannot be met alone. However, life assurance is a special branch of insurance provi ding to assure the future and being a saving instrument. The aim of li fe assurance is to prevent the loss of potential profit in front of happe ning of the risk. After these explanations, it is apparent that life assurance is an important activity for people. Moreover, it is true that the social secu rity services given to the Turkish people by social security establish ments in Turkey, are insufficient and limited. At this point, life assu rance activities of the countries, that have economic stability, must be taken as example. And in Turkey, special life assurance must develop and come to the level to meet the requirements of Turkish people truly in this matter. This thesis, after giving basic theoretical information about in surance and especially life assurance, and also, by means of comparing the applications in this matter in Turkey with the applications in the developed countries that have economic stability, I tried to examine the position of life assurance in Turkey, why it is so and what must be do ne. Ill