Gümrük Birliği sürecinde küçük ve orta boy işletmeler ve mobilya sektörü incelemesi
  1. Tez No: 63127
  2. Yazar: BERRİN GÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girmesiyle KOBİ'ler bir çok sorunla karşılaşacaklardır. KOBİ'ler yabancı firmalarla kendi pazarlarında rekabet edebilme güçlüğünün yanı sıra diğer ülkelerde rekabet şansları da oldukça düşük olacaktır. Bu düşünce ile bu tezde amaçlanan KOBİ'lerin Gümrük Birliği sürecinde yaşanacak olan sorunlarına çözüm önerileri getirmektir. Bu sonuca ulaşmak için, öncelikle KOBİ'lerin sorunları incelenmiş ve KOBİ'lerin tipik bir örneğini oluşturan mobilya sektöründe bir anket gerçekleştirilmiştir. Anket sorulan, KOBİ'ler için ihracatta bir örgütlenme modeli olarak önerilen“Sektörel Dış Ticaret Şirket”lerinin oluşturulması görüşü ile paralellik göstermiştir. Araştırma bulguları KOBİ'lerin işbirliği yapmaları gerektiğini işaret etmektedir. Tezde ulaşılan sonuçlar, KOBİ'lerin sorunlarının çözümlenebilmesinde ve dolayısıyla yurtiçinde ve yurtdışında rekabet imkanı açısından avantajlar sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this Master Thesis is to understand and explain the problems of the Small and Middle-size Enterprises (SMEs) in Turkey upon entrance of Turkey in the Custom Union with the European Union, and consequently to develop some suggestions and offer some solutions to the difficulties they are facing with. SMEs in Turkey will have problems in competing with foreign firms even in the domestic market place let alone in the foreign market. With this in mind, we looked at the matters from the competition point of view. So we first examined SMEs problems and overall roles in the Country's economy by specializing in furniture industry by way of applying a questionnaire, as we see it a good example to reflect the problems of SMEs in different trade areas. The results of the study shows that a new model for SMEs Organization for export needs to be a kind of Sectoral External Trade Company. Analysis also shows that SMEs need to be more cooperative in their trade. The results reached in this will also prove some advantages in solving problems of SMEs and in producing solutions to them and therefore, help to increase their ability to compete in domestic and international markets..e. #ra««^ T T