Petrol arama ve üretim projelerinin değerlendirilmesi ve finansmanı
  1. Tez No: 63128
  2. Yazar: M. LEVENT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZET Petrol sektörünün farklılığı rezervlerin tahminindeki belirsizlik ve pahalı bir yatırım gerektirmesi ile oldukça riskli fakat bunun yanında en karlı endüstrilerden biri olmasından kaynaklanır. Günümüzde petrol şirketlerinin yapılarına bakacak olursak asıl ayrım milli petrol şirketleri ile özel şirketlerin yatırım faaliyetlerine göre yapılanmasından oluşmaktadır. Bundan yirmi yıl öncesine kadar Dünya'da üretilen hampetrolün hemen hemen tamamı, uzun süreli satış anlaşmalarına konu oluyordu. Bu petrolün büyük bir bölümü çeşitli üretici Devletlere imtiyaz anlaşmaları ile bağlı bazı petrol şirketlerine ait bulunuyordu. Günümüzde bu durum değişmiş ve petrol şirketleri batı hampetrolünün ancak %36'sım ellerinde tutmakta olup üretici devletler burada üretilen hampetrolün %64'ünün sahibidirler. Enerji sektöründeki en önemli konu maliyetlerin ne olacağı sorusudur. Petrolden elde edilecek hasılat, üretim maliyetlerinin, fiyatları ile işletme, taşıma ve dağıtım maliyetlerin oluşturulmasına bağlıdır. Diğer yandan risk, arama ve üretim safhalarının en önemli unsurudur. Petrol yatırım projeleri değişik boyutlarda değerlendirilmektedirler. Yatırımların riskinin belirlenmesi ve risk azaltıcı faktörlere başvurarak değişik politikalar belirlenebilir. Bunların arasında; Uluslararası proje finansman teknikleri, vadeli piyasalar ile ortak operasyon şirketleri ile faaliyetler sayılabilir. Uluslararası petrol endüstrisi son yıllarda yoğun bir rekabet içine girmiştir. Petrol sektörü çıkarların en fazla çakıştığı enerji sektörüdür. Çok fazla ülke ticari imkanlarını zorlayarak, sermaye arayışı içine girmişlerdir. 1993 yılında 40 kadar ülkede petrol projeleri için resmi ruhsat işlemi gerçekleştirilmiştir. Ülkeler, profesyonel bir biçimde aktif olmalıdırlar ve pazar hareketleri kültürleriyle, jelojiyle ve mali şartları ile uyumlu olmalıdır.Petrol projelerinde proje değerlendirme ve fînansal yapının oluşturulması anlaşmanın imza aşamasında başlar ve projenin ömrü boyunca sürer. Yüksek riske sahip olan arama yatırımları yatırımın her aşamasında ileri düzey risk analizi gerektirir. Böylece firma tahmin edilen ne kadar yaklaştığını veya yaklaşabileceğini ölçme kabiliyetine erişir. Bu yüzden fînansal değerlendirme yöntemlerinin hemen hemen hepsi projenin toplam ömrü boyunca uygulanır (sensitivity analysis).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1985, petroleum production in the world was 57.4 Million bopd. This number reached at 67.5 Million bopd in 1995. This means a 17.6% increase in world's total production of oil. This increase brings new dimensions to the oil industry out of the physical dimension. These are; economical, political and environmental. Physical dimension is the“energy substances”which can be turned into useful things by the help of the technological instruments. We can define petroleum that it's a kind of consumable energy source and it is a primary energy source all over the world. The common consensus of the assumptions based on the ending reserves of oil and uranium by the end of next century. Technological dimension is the peak point of the technical developments which is being reached out. In 1859, after 120 years Colonel DRAKE 's primitive drilling instruments, there has been invented the new instruments which can be capable of a 1500 m. drilling activity under the water. Economical dimension covers the fiscal systems of the investments. It can be possible in terms of technology but it can not be possible in terms of economical perspective. Investments require huge amount of financial support. If we consider the return on investments year to year basis, all the criteria should be analyzed in details. Political dimension depends on the petroleum being so strategic substance and a big change in market requires a big political interference.Environmental dimension, aims to protect the nature became of a n energy supply. Today, environmental problems exist in all of the phases of a petroleum project. International petroleum industry involves tremendous wealth and power. In many countries petroleum, whether exported or imported, dominates the economy. Natural resources are the crown jewels. Few industries combine such a dramatic contrast between risk and reward. Countries with petroleum resources carefully guard this wealth. The first chapter of this thesis contains the definition of the petroleum industry and the examination of the major oil companies in the world. In Turkey, the sector was divided in to before and after Turkish Republic. It was given a lots of statistical highlights concerning these two periods. Some International organizations are examined in the second chapter. In addition, the effects of these organisation to the petroleum industry was evaluated. Also, general organizational structure of the oil companies was examined. In the fourth chapter, petroleum exploration and production activities were evaluated in a financial perspective. Moreover, determination of the reserves and the costs analyzed through a case study. One of the important concepts that's been called RISK, examined, analyzed and given samples on the subject. In the fifth chapter, the purpose is the give some advice on mitigating the risks in the petroleum projects. Some technique and some point of views were told in order to control the factors that can easily effect the international petroleum project activities.