Muhasebe meslek eğitiminin ticaret meslek liseleri açısından incelenmesi
  1. Tez No: 63129
  2. Yazar: OSMAN BOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı Ticaret Meslek Liselerindeki muhasebe meslek eğitimin, sektörün ihtiyaç duyduğu eleman yetiştirmeye yeterli olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmındaki veriler, 1996 - 1997 öğretim yılında ticaret meslek liselerinde öğrenim gören lise son sınıf öğrencileri ile bunların beceri eğitimi gördükleri işyerlerinde görevli usta öğreticiler ve bu eğitimde görev alan koordinatör öğretmenlerin, konuyla ilgili görüş ve değerlendirmelerini içermektedir. 1996 - 1997 öğretim yılında 323 ticaret meslek lisesinde öğrenimi gören, 54.645 öğrenci işyerlerinde beceri eğitimine katılmıştır. Bu ticaret meslek liselerinden 6 tanesi araştırmada örneklem alarak seçilmiştir. Örneklem kapsamına alınan okulların seçiminde, öğrenci sayıları, eğitim kadroları ve il merkezinde bulunmaları gibi özellikler dikkate alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, tablolar yardımı ile işlenerek araştırmanın amaçları doğrultusunda yorumlanmış ve elde edilen bulgulara dayalı olarak öneriler geliştirilmiştir. Ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study it is investigated that Vocational Trade High Schools', which are controlled ant administred by Ministry of Education, Undersecretary of Trade and Tourism Education, ability to raise professionally competant students that economy needs. Data on the field survey section of the study consist of opinions and evaluations of Vocational Trade High School senior students in 1 996 - 1 997, their supervisors in the workplace and their coordinator teachers who assigned for their practical education. In 1 996 - 1 997 educational year total of 54.645 studenst from 323 Vocational Trade High Schools, participated in practical skill development education in various sector. 6 of these Vocational Trade High Schools are sampled for the study. Criteria for selecting schools into sample are; number of students being educated, teachers and other professionals personnels and for schools to be in city centers. Results of the field survey are tabulasted and interpreted in accordance with the objectives of the study. And based on results obtained some recommadations are proposed.