Beş eksenli kişilik analizi modeline göre Ahmet Ümit'in polisiye romanlarında suçlular
Analysing criminals in Ahmet Ümit's detective novels by five axis personality analysis model
  1. Tez No: 631303
  2. Yazar: ERCAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 454
Özet
Çalışmada romanın temel unsuru olan kişi unsurunun somut ölçeklere dayalı detaylı bir incelemeye tabi tutulabilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Beş Eksenli Kişilik analizi Modeli oluşturulmuştur. İki basamaklı olan modelin ilk basamağında günümüze kadar kişi incelemesinde kullanılan fiziksel ve psikolojik yapı olarak adlandırılabilecek iki yapı genişletilerek beş yapıda daha detaylı bir inceleme yapılabilmesi hedeflenmiştir. İkinci basamakta 17 eksenli 34 sıfat merkezli kurulan Beş Faktör Kişilik Analizi temel olarak kullanılmıştır. İki bölüm olan çalışmanın ilk bölümünde modelin üretilmesindeki sebepler kuramsal olarak ortaya konarak model anlatılmıştır. İkinci bölümde Ahmet Ümit'in 11 polisiye romanındaki suçlu kişiler üzerinde modelin uygulaması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to make a detailed examination based on concrete scales of the person element, which is the main element of the novel. For this purpose, the Five-Axis Personality Analysis Model was created. In the first step of the two-step model, it is aimed to make a more detailed examination in five structures by expanding two structures that can be called physical and psychological structure used in person examination until today. In the second step, Five Factor Personality Analysis, which was established with 34 adjective centers with 17 axes, was used as the basis. In the first part of the study, which is two parts, the reasons for producing the model are theoretically revealed and the model is explained. In the second part, the application of the model is given to the criminals in Ahmet Ümit's 11 detective novels.