Petrol arama ve üretim faaliyetlerinde maliyet muhasebesi ve Türkiye Petrolleri A.O.'ndaki uygulamanın değerlendirilmesi
- Tez No: 63138
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAYARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Petrol arama ve üretim faaliyetini, diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik yüksek maliyet ve riski içermesidir. Bu nedenle muhasebe sistemi, aktifleştirme ve tükenme payı üzerinde yoğunlaşmıştır. Uluslararası Muhasebe Standarları (IAS) arasında petrol arama ve üretim faaliyeti ile ilgili bir standard bulunmamaktadır. Ancak, büyük petrol şirketlerinin ABD'de ortaya çıkması bu alandaki standartlaşmanın da burada başlamasına neden olmuştur. Nitekim, ABD Muhasebe Standartları Kurulu'nun 19 numaralı bildirisi, petrol arama ve üretim faaliyetine yönelik başarı gücü ismi verilen bir yöntemle ilgilidir. Ayrıca ABD'de bu yönteme paralel olarak tam maliyet ismi verilen bir yöntemde gelişmiştir. Bu yöntemler, ABD dışında başta Kanada olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır. Yöntemler arasındaki temel farklılık, sondaj öncesi arama giderleri ile kuru kuyu giderlerinde ortaya çıkmaktadır. Başarı gücü yönteminde bu giderler gelir tablosuna aktarılmakta; tam maliyet yönteminde ise aktifleştirilmektedir. Türkiye'de bu faaliyet alanına yönelik muhasebe sistemi Petrol Kanunu'nda düzenlenmiştir. Yabancı petrol şirketlerinin Türkiye'de yatırım yapmalarının teşvik edilmesi amacıyla 1973 yılında Petrol Kanunu'nda önemli değişiklikler yapılmıştır. Muhasebe kayıtları açısından önemlilik arzeden bu değişiklik, giderlerin aktifleştirilmesi ve tükenme payı ile ilgilidir. Yapılan bu değişikliğe rağmen, ilgili makamların gerekli düzenlemeleri yapmamaları nedeniyle, petrol arama şirketleri 1973 yılından bu yana yaptıkları arama ve geliştirme giderlerinin tamamını ya gelir tablosuna aktarmak ya da eski tükenme payı usulünü uygulamak durumunda kalmışlardır. Yapılan tez çalışmasında, Türkiye'de en büyük petrol üretimi yapan tek kamu şirketi olan Türkiye Petrolleri A.O'nda uygulanan maliyet muhasebe sistemi, muhasebe ilkeleri açısından incelenmiştir. Ayrıca, ABD'de yerleşen başarı gücü ve tam maliyet yöntemleri ile Türk Petrol Kanunu ve muhasebe ilkeleri beraber değerlendirilmiş ve yapılması gereken düzenlemeler izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The major distinction between oil exploration and production activities and the other industries is the high costs and the risk that's going to be considered. Therefore, the accounting system of the oil industry focused on the capitalization and the depletion allowance. There's not any standart in the International Accounting Standarts (IAS) about the oil exploration and the production activities. However, depending on the existing new and major petroleum companies in USA, caused a standartization in this field. As a matter of fact, American Accounting Standart's Board's decleration which was numbered 19 is related with the method that has been named successful! efforts. These methods, have been used outside of USA as well, like Canada and Europe. Fundamental difference between the methods, based on the pre-drilling costs and dry hole costs. These costs, that has been considered in the successful! efforts are taken into account in the income statement; in full costing these are ail capitalized. In Turkey, there are some regulations about this systems in the Petroleum Law. Foreign oil companies was encouraged to invest in this sector in 1973. In order to proceed easily, it was made major differences in the Petroleum Law. It's very important in terms of accounting standarts that these alterations one all related with the capitalization of costs and the depletion allowance. Against all these alterations, there weren't made any regulatations by the authorities, petroleum exploration companies have to transfer all the costs that has been made since 1973 to the income statement or have to apply the old methods of depletion allowance. In this thesis, the major and the unique public company Turkish Petroleum Corporation has been examined in terms of accounting standarts and costs standarts that has been appired. Besides, successful! efforts and full costing accounting methods which is being used in USA was evaluated in the petroleum accounting standarts of Turkey. Also the regulations and the facts that has to be considered in this sector was given as an advise.