Türkiye'de sigortacılıkta hasarlarda suistimalin tespit edilmesi, uygulamaların değerlendirilmesi ve örnek olaylar
Determination of misconduct damages in insurance in Turkey and evaluation of applications and case studies
  1. Tez No: 631448
  2. Yazar: FATİH ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sigorta, bireylerin veya kurumların kendilerini beklenmeyen kayıplara korumak adına başvurdukları önemli bir enstrüman olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigorta sistemi kapsamında bireyler veya kurumlar belli bir prim ödemekte ve bu prime karşılık kendilerini belli risklere karşı koruma altına almaktadır. Ancak belli risk olmaksızın riskin hileli bir biçimde var olduğu göstererek maddi güvencenin talep edilmesi ise sigorta suistimallerini ortaya çıkarmaktadır. Sigorta suistimalleri, sigorta şirketlerinin önemli kayıplar yaşamalarına neden olabilmekle beraber sigorta yaptıranların da ortaya çıkan kayıplar kapsamında artan risk primleri ile zarar görmelerine neden olabilmektedir. Bununla birlikte sigorta şirketlerinin ekonomiye sağladıkları fonun azalması ile birlikte ekonomide bu durumdan zarar görebilmektedir. Sigorta şirketlerinin karşı karşıya kaldıkları suistimal türlerini ön görebilmeleri, bu risklerin önlenmesi açısından alınacak tedbirler ve önlemlerin belirlenmesi açısından son derece önemli olacaktır. Bu yönüyle çalışma dahilinde Türkiye'de sigortacılık suistimallerin belirlenmesi ve uygulamaların değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Insurance is an important instrument that individuals or institutions use to protect themselves from unexpected losses. Within the insurance system, individuals or institutions pay a certain premium and protect themselves against certain risks against this premium. However, the demand for material security by showing that the risk exists fraudulently, without certain risks, reveals insurance abuses. Insurance abuses can cause insurance companies to suffer significant losses, but they may cause losses to insurance holders with increased risk premiums within the scope of losses. However, with the decrease in the funds that insurance companies provide to the economy, the economy may also suffer from this situation. It will be extremely important for insurance companies to foresee the types of abuse they face, in order to prevent these risks and to determine the measures to be taken and measures. Within this aspect of work will focus on identifying and evaluating the implementation of insurance fraud in Turkey.