Metal iş kolunda faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekteki endüstriyel işletmelerde toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliği ve etkinliği
Total quality management is applied in small and medium sized organizations within metal working
- Tez No: 63148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN COÇKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET II. Dünya savaşı sonrası, hızlı bir gelişme gösteren kalite anlayışı; 1950'li yıllarda Toplam Kalite Kontrol yaklaşımıyla, üretim süreci içindeki nihai kontrol anlayışından, tüm sürecin kontrolü anlayışına geçmiştir. Zamanla, kalite hatalarının %90'ından fazlasının yönetimden kaynaklandığı görüşü, kaliteyi üretim sürecinin sorumluluğundan, yönetim fonksiyonunun sorumluluğuna taşıyan, Toplam Kalite Yönetimi anlayışına geçmiştir. Ülkemizde metal iş kolunda faaliyet gösteren işletmeler içerisinde Toplam Kalite Yönetiminin, büyük ölçekteki işletmelerde uygulandığı görülmektedir. Büyük ölçekli işletmeler, Toplam Kalite Yönetimine geçişte, tedarikçi firmalarıyla bir entegrasyona girme gereğini görmüşlerdir, istenilen hammadde ve yarı mamullerin tedarikinde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmaması ve istenilen özelliklerde olması Toplam Kalite Yönetimi uygulamasının önemli aşamalarından birisidir. Metal iş kolunda tedarikçi firma olarak çalışan işletmeler, genelde küçük ve orta ölçeklidir ve kalite anlayışları, büyük ölçekli işletmelerin isteklerini karşılamada önemlidir. Bununla beraber bütün küçük ve orta ölçekteki işletmeler yan sanayi olarak çalışmamaktadır. Son tüketiciye yönelik üretim yapan işletmelerin sayısı da en az yan sanayi olarak çalışan işletmelerin sayısı kadardır. Toplam Kalite Yönetimine geçişin gerçekleşmesi ile birlikte küçük ve orta ölçektekiişletmelerin kalite anlayışlarında bir bütünlük yakalamasını sağlayacaktır. Bu da işletmelerin gelişmesinde gerekli olan entegrasyonu yakalamada, önemli bir katkı sağlayacaktır. İşletme ve ülke ekonomisi açısından önemli avantajlar getirecek olan Toplam Kalite Yönetimi uygulaması, işletmelerin yapılanmalarında önemli değişiklilikler meydana getirecektir.
Özet (Çeviri)
ABASTRAC After The Second World War, during the years 1950, there had been a rapidly growing quality consciousness. A new and different approach to quality emerged. The approach of Quality Control shifted from inspection to process control. According to the leaders of total quality approach, most of the responsibility for quality is to be assumed by the managers and quality is a competitive weapon which is to be managed. In our country, Total Quality Management is applied in large scale organizations within the metal working industry. These large scale organizations became aware of the necessity of the integration with the suppliers in their way to TQM. Within this sector, organizations working as suppliers or subcontractors are small or medium sized. Their approaches to quality issues are important to meet the demands of large scale organizations. The number of organizations that are working as subcontractors are at least about the number of institutions that are producing to meet the needs of ultimate consumers. Because of this reason, adaptation of the TQM principles in the small and medium sized companies is quite important. Only by the fulfillment of the requirements of TQM approach, an integrated approach will be obtained in the metal working industry. Not only the institutions working in this sector, but the whole economy will benefit, because in today's competitive environment Vllquality is as important price and we all know that quality and cost are not directly but inversely related. VUI