Algılanan örgütsel destek ile örgüte yabancılaşma etkisinde sanal kaytarma rolünün araştırılması
Research on the role of cyberloafing under the influence of perceived organizational support and organizational alienation
- Tez No: 631489
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Algılanan örgütsel destek çalışanın, örgütün kendi katkısına değer vermesi ve mutluluğunu önemsemesini algılama tarzı olup çalışanları etkileyen, politika, kural ve faaliyetlerin deneyim kaynaklı bütün olarak tanımlanır. Örgüte yabancılaşma ise kurum ya da işe yabancılaşma, çalışmaya karşı ilgi göstermemek, içten bağlanamama ve soğuma olarak ortaya çıkan psikolojik bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada algılanan örgütsel destek ile örgüte yabancılaşma etkisinde teknolojik gelişmelerle ortaya çıkmış bir kavram olan sanal kaytarma davranışları ve faaliyetleri incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Algılanan Örgütsel Destek ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde yabancılaşma kavramı tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde Sanal Kaytarma tanımı ve davranışları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırmanın amacı, yöntemi ve araştırmaya ait analizlerin değerlendirilmesi kısmı yer almaktadır. Çalışma sonuç ve öneriler kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Perceived organizational support is defined as how the valuation of their contribution to the organization and accounting of their contentedness by the organization is perceived by an employee. It holistically comprises all experience-based policies, rules and activities of the organization that impact the employee. Organizational alienation could be described as a psychological process that occurs as a result of alienation from the organization or work, loss of interest in working, lack of genuine attachment or excitement. In this study, cyberloafing behavior and activities emerged with technological develeopments under the influence of perceived organizational support and organizational alienation emerged were examined. The study consists of four sections. In Section 1, information on Perceived Organizational Support is provided. Section 2 covers the concept of alienation. In Section 3, definition of Cyberloafing and associated behaviors are examined. The last section, Section 4, consists of the goal and scope of this study as well as research methodology and evaluation of analysis results. The study ends with conclusions and recommendations.