Türkiye'deki Türkçe öğretimi uygulama ve araştırma merkezlerinde görev yapan öğretim elemanlarının örgüt, yönetici ve çalışma arkadaşları desteğine ilişkin algıları
Perceptions of instructors working in Turkish language teaching application and research centers in Turkey regarding support from organization, manager and colleagues
  1. Tez No: 945410
  2. Yazar: ASUMAN AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde görev yapan öğretim elemanlarının örgüt, yönetici ve çalışma arkadaşları desteğine ilişkin algıları ile bu algılar üzerinde cinsiyet, yaş, kıdem ve eğitim düzeyi gibi değişkenlerin etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Giray ve Şahin (2012) tarafından geliştirilen“Algılanan Örgütsel, Yönetici ve Çalışma Arkadaşları Desteği Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçek TÖMER'lerde görev almış veya almakta olan 233 öğretim elemanına uygulanmıştır. Araştırmada, elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Cronbach's Alpha, Korelasyon Analizi, Anova ve T-Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, TÖMER'lerde görev yapan öğretim elemanlarının algıladıkları örgüt desteği (X̄=3,72), yönetici desteği (X̄=3,72) ve çalışma arkadaşları desteği (X̄=3,65) düzeyleri oldukça yüksektir. Yapılan analizlerde; cinsiyet, yaş, kıdem süresi, eğitim düzeyi ve bulunduğu kurumdaki yönetici ile çalışma süresi gibi faktörler ele alınmıştır. Elde edilen verilere göre, öğretim elemanlarının algıladıkları örgüt, yönetici ve çalışma arkadaşları desteği düzeylerinde değişkenler açısından anlamlı bir farklılaşma olmadığı ancak bazı grupların, örneğin erkekler veya daha uzun kıdem süresine sahip bireylerin, bazı destek türlerine yönelik algılarının daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, TÖMER'lerde çalışan öğretim elemanlarının örgüt, yönetici ve çalışma arkadaşları desteği algıları, demografik özelliklere göre anlamlı bir fark göstermemiştir. Öğretim elemanları, en yüksek desteği yönetici desteği ve örgütsel destek alt boyutlarında algılamışlardır. Öğretim elemanlarının kurumlarına yönelik örgütsel destek algılarının yüksek olması, kurumlarının sağladığı kaynaklar ve çalışma koşullarının öğretim elemanları tarafından olumlu değerlendirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the perceptions of the academicians working in Turkish Language Teaching Application and Research Centers regarding the support of the organization, administrator and colleagues and the effects of variables such as gender, age, seniority and education level on these perceptions. In this research, the descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The“Perceived Organizational, Administrator and Colleague Support Scale”developed by Giray and Şahin (2012) was used as the data collection tool. This scale was applied to 233 academicians who worked or are still working in TOMERs. The data obtained in the research was analyzed with the SPSS program. Cronbach's Alpha, Correlation Analysis, Anova and T-Test were used in the analysis of the data. According to the findings, the perceived organizational support (X̄=3.72), administrator support (X̄=3.72) and colleague support (X̄=3.65) levels of the academicians working in TOMERs are quite high. In the analyses, factors such as gender, age, length of service, level of education and length of time working with the manager at the institution were taken into consideration. According to the obtained data, there was no significant difference in the levels of organizational, manager and co-worker support perceived by the faculty members in terms of variables, but it was found that some groups, such as men or individuals with longer length of service, had higher perceptions of some types of support. According to the research results, the perceptions of organizational, manager and co-worker support of the faculty members working at TOMERs did not show a significant difference according to demographic characteristics. The faculty members perceived the highest support in the sub-dimensions of manager support and organizational support. The fact that the faculty members' perceptions of organizational support towards their institutions were high indicates that the resources and working conditions provided by their institutions were evaluated positively by the faculty members.