Taşımacılıkta güzergah optimizasyonu ve örnek bir uygulama
Vehicle routing and optimization, a study case
  1. Tez No: 63151
  2. Yazar: SUAT TINAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET TAŞIMACILIKTA GÜZERGAH OPTİMİZASYONU VE ÖRNEK BİR UYGULAMA Lojistiğin temel konularından birisi de mal ve hizmetlerin merkezi bir depodan dağıtım noktalarına taşınmasıdır. Bir şirket ya da organizasyonun dağıtım faaliyetleri, bütün hizmet veya malların depo ya da fabrika gibi bir merkezden dağıtım noktalarına taşınmasını kapsar. Dağıtım faaliyetlerinin en pahalı bölümü olan bu taşımacılık işlemlerine yerel taşıma adı verilmektedir. Bu aşamanın etkin olarak yürütülebilmesi için, organizasyonların ulaştırma faaliyetlerini rasyonel olarak planlayıp icra etmeleri gerekmektedir. Dağıtım maksadıyla kullanılan kamyon ve otobüs gibi araçların işletim maliyetleri, toplam dağıtım giderlerinin en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Bu giderlerde sağlanacak küçük tasarruflar zaman geçtikçe ve faaliyetler arttıkça büyük meblağlara ulaşmaktadır. Yukarıda bahsedilen maliyet unsurları bir organizasyonun toplam işletme giderleri içinde de büyük oranlara ulaşmaktadır. Analitik taşıt güzergah model ve teknikleri bu noktada bizlere yardımcı olmaktadır. Bu model ve teknikler kullanılarak taşımacılıkta büyük tasarruflar yapılabilmektedir. Birçok güzergah probleminin temel amacı, maliyetleri minimize etmek olduğu halde, halka açık sektörlerdekiservis hizmetlerinin etkinliği, yani müşteri memnuniyeti de diğer amaçlar arasında sayılabilmektedir. Bu tez çalışmasında temel amaç, personel servislerinin katettikleri toplam mesafelerin ve dolayısıyla seyahat sürelerinin minimuma indirilmesidir. Bu husus, kesin varış noktaları ve durakların sayısı ile ve her durak yeri için alternatif güzergahların belirlenebilirliği ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle model kurulurken öncelikle her durak belli bir yöne giden araca atanmıştır. Daha sonra ele alınan güzergah problemi ise, her otobüs için atamaları yapılmış olan durakları nasıl dolaşacakları sorusuna cevap aramaktadır. Bu aşamada da, Gezgin Satıcı Problemleri 'nde (GSP) kullanılan çözüm yönteminden yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY VEHICLE ROUTING AND OPTIMIZATION A STUDY CASE The provision of services from a supply point to a demand point is one of the main subjects of logistics. The distribution activities of a firm or an arganization comprise all movements of manpower and goods from a central location, which may be a plant, a depot or a facility. The last step in these movements (i.e. from distribution centers to destination points), also called local transportation or delivery, is the most costly link of the distribution chain. In order for this step to be carried out effectively, the organization must approach the planning and execution of its transportation activities in a rational manner. The costs associateed with operating vehicles and crews for delivery purposes from an important component of total distribution costs. Consequently, small percentage of savings in these expenses could result in substantial total savings over a number of years. Althuogh cost minimization is the primary objective of most vehicle routing problems (VRP),IV other objectives may assume primary importance especially in the context of service operations in the public sector. Safety and convenience are two other objecktives that may pose some problems in practice. For example,“in school bus routing and scheduling”, the objective is to minimize the total number of student-minutes on the bus since this measure is perceived to be highly correlated with safety. Consequently, school bus routes and schedules must be designed to ensure that no student stays on the bus for an excessive length of time. As a result, in vehicle routing and scheduling problems, the choice of an appropriate objjective function constitutes an important modeling question. în this study, the main objective is to minimize total distance travelled by personnel shuttle buses. This is closely related to the exact locations and number of stops as well as the availability of alternative routes for each stop location. Therefore, from the modelling point of view, each stop is assigned to vehicles going to a specific direction. The routing problem as to how the assigned stops are travelled by each buses are solved by appling the solution procedure offered by the problem of travelling salesman.