Evli bireylerde fonksiyonel olmayan tutumlar ve bilinçli farkındalığın cinsel doyum üzerine etkisi
The affect of mindful awareness and dysfunctional attitudes on sexual satisfaction of married individuals
- Tez No: 631644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, evli bireylerde fonksiyonel olmayan tutumlar ve bilinçli farkındalığın cinsel doyum üzerindeki etkisini vecinsel doyumun birtakım sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşmasını araştırmaktır. Araştırmada, katılımcı olmayı gönüllü olarak kabul eden 122'si kadın, 92'si erkek toplam 214 evli bireye Demografik Bilgi Formu, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ), Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ) uygulanmıştır.Çevrim içi olarak google drive üzerinden toplanan verilerin ilk olarak SPSS programında güvenirlikleri hesaplandı. Cinsel doyumun evli bireylerin çeşitli sosyodemografik özelliklerine göre farklılaşması incelenirken Bağımsız Gruplar için t Testi ve Bağımsız Gruplar İçin Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulandı. Ana değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ve Adımsal (Stepwise) Çoklu Doğrusal Regresyon ile analiz edildi. Yapılan analizler, evli bireylerde cinsel doyum ve bilinçli farkındalık arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda cinsel doyum ve fonksiyonel olmayan tutumlar arasında da anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Evli erkeklerde bilinçli farkındalığın cinsel doyum düzeyindeki değişimi %14,3 oranında açıkladığını; fonksiyonel olmayan tutumların ise erkeklerin cinsel doyumu üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı görülmüştür. Evli kadınlarda fonksiyonel olmayan tutumların cinsel doyum düzeyindeki değişimi %7,8 oranında açıkladığını; bilinçli farkındalığın ise kadınların cinsel doyumu üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı görülmüştür. Araştırmanın bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search for the differences concerning dysfunctional attitudes of married individuals and the effect of mindful awareness on sexual satisfaction that changes accordingly some socio-demographic variables. In that study, Socio-demographic Information Form, Dysfunctional Attitude Scale Form, The Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction, Mindful Attention Awareness Scale were carried out with 214 married volunteer participants whose gender are 122 women and 92 men in total. Firstly, the reliability of the data that taken from online Google drive platform was measured by using SPSS program. T – test and ANOVA was carried out to the independent groups while sexual satisfaction was searched on the basis of various socio-demographic features that differ individually among married individuals. The relation between main variables was analyzed through Pearson and Stepwise Regression. This analysis showed that there is a meaningful relationship between sexual satisfaction and mindful awareness of married individuals. Similarly, the analysis illuminated there is a meaningful relationship between sexual satisfaction and dysfunctional attitudes. Whereas it was seen that the ratio is %14,3 mindful awareness on sexual satisfaction of married men, dysfunctional attitudes are not a meaningful predictor on sexual satisfaction. It was illuminated that dysfunctional attitudes on sexual satisfaction of married women showed %7,8 ratio differences while mindful awareness is not a predictor on women's sexual satisfaction. The findings of the study was discussed on the frameof the related literature