Örgütsel etik değerlerin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi
The effect of organizational ethical values on corporate citizenship behavior
- Tez No: 631647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AYDIN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı, çalışanların örgütsel etik değerlerin, örgütsel vatandaşlık davranışı algısı üzerindeki etkisini incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırmada betimsel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 321 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan, Örgütsel Etik Değerler Ölçeği ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeğinden meydana gelmektedir. Veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde frekans, yüzde ve tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Ayrıca alt boyutların çarpıklık ve basıklık değerlerinin 1,96 ile -1,96 arasında yer alması nedeniyle parametrik testler olan t testi, ANOVA testi, Pearson Korelasyon testi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Örgütsel etik değerler ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi Pearson Korelasyon Testi ile incelenmiştir. Test sonuçlarına göre tüm boyutlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was determined as to examine the effect of organizational ethical value perceptions of employees on organizational citizenship behaviors. A descriptive survey model was used in the research. The sample of the study consists of 321 people. A questionnaire form was used to collect data. The questionnaire form consists of questions about demographic characteristics, Organizational Ethical Values Scale and Organizational Citizenship Behavior Scale. Data analysis was done in SPSS 21 package program. Frequency, percentage and descriptive statistics were used to analyze the data. In addition, since the skewness and kurtosis values of the sub-dimensions were between 1.96 and -1.96, parametric tests such as t test, ANOVA test, Pearson Correlation test and regression analysis were applied. The relationship between organizational ethical values and organizational citizenship behavior was examined with the Pearson Correlation Test. According to the test results, it was determined that there was a statistically significant and positive relationship between all dimensions.