Farkli refraktif durumdaki hastalarda, oküler refraktif komponentlerin ultrasonografi ile ölçümü
Ultrasonographic measurement of ocular refractive components in eyes with various refractive states
  1. Tez No: 631724
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYRAMLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HİLMİ ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Yaşları 20 ile 40 arasında değişen 118 hastanın 231 gözünde, kontakt teknikle ultrasonografik ölçüm yapıldı. Hastalar refraksiyon durumlarına göre, yüksek miyop, miyop, emetrop, hipermetrop ve yüksek hipermetrop olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Teknar Ophthasonic A-scan / B-scan III üniti ile, otobiyometrik ve manuel yöntemle, aksiyel göz uzunluğu, ön kamara derinliği, lens ön – arka çapı ve vitreus uzunluğu gibi parametreler ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Ultrasonographic measurements were done by contact technique in 231 eyes of 118 patients with the ages varying between 20 and 40. Patients were classified in to 5 groups according to their refraction states; high myopia, myopia, emmetropia, hypermetropia and high hypermetropia. Parameters like axial eye length, anterior chamber depth, antero-posterior lens diameter and vitreous length were measured with autobiometric method using“Teknar Ophthasonic A-Scan/B-Scan III Unit”.