Hemiparetik serebral palsi'li çocuklarda ayak-ayak bileği karakteristiklerinin denge ve fonksiyon üzerindeki etkisi
The effects of foot and ankle characteristics on balance and function in children with hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 396453
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Varol, F. Hemiparetik Serebral Palsi'li Çocuklarda Ayak-Ayak Bileği Karakteristiklerinin Denge ve Fonksiyon Üzerindeki Etkisi, Hacettepe Üniversitesi,Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez Ortez ve Biyomekani Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2015. Bu çalışma Hemiparetik SP'li çocuklarda ayak- ayak bileği karakteristiğinin denge ve fonksiyon üzerindeki etkisini araştırmak için yapıldı. Çalışmaya yaş ortalamaları 9,00±1,81 olan 12 sağlıklı çocuk ve yaş ortalamaları 8,58±1,93 olan kaba motor fonksiyon sınıflama sistemine göre seviye I-II olan 12 Hemiparetik SP'li olmak üzere toplam 24 çocuk dahil edildi. Tüm çocuklara, Ayak postür indeksi, naviküler düşme, naviküler yükseklik ölçümü ve ark yükseklik oranı hesaplaması gibi yöntemler uygulanarak ayak postürleri belirlendi. Ayrıca statik ve dinamik pedobarografik analiz yapıldı. Stabilometrik platformda postüral salınımlar kaydedildi. Pediatrik denge skalası, pediatrik uzanma testi ve süreli kalk yürü testi ve süreli merdiven çıkma-inme testi, 10m yürüme hızı gibi süreli performans testleri kullanılarak denge ve fonksiyonel performansları ölçüldü. Tüm bu parametrelerin gruplar arası farklılıkları ve elde edilen ayak postürü parametreleri ile denge ve fonksiyonel testler arasındaki ilişkiler incelendi.
Özet (Çeviri)
Varol, F. The effects of foot and ankle characteristics on balance and function in children with hemiparetic cerebral palsy, Hacettepe University, Institute Of Health Sciences, The program of Prosthetics - Orthotics and Biomechanics. This study was conducted to investigate the effects of foot and ankle characteristics on balance and function in children with Cerebral Palsy. A total of 24 children; 12 healthy subjects with a mean age 9,00 ± 1,81 years and 12 children who were at level 1 – 11 according to GMFCS with a mean age of 8,58 ±1,93 years were included in the study. All of the childrens' foot postures were determined with the foot posture index, navicular drop test, navicular height and arc height ratio calculation. In addition to these procedures, static and dynamic pedobarographic analysis was performed. Postural sway was measured on the stabilometric platform. Balance and functional performance was measured by using; the pediatric balance scale, pediatric reach test and timed performance tests such as the tind up and go test, time up-down stair test, ten meter walking test were performed. The differences of these parameters between two groups and the relationship between foot posture parameters, balance and functional tests were investigated.