Hemşirelerde premenstrual sendrom ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ilişkisinin incelenmesi
Premenstrual syndrome and relationship with HEALTHY lifestyle behaviours in nurses
- Tez No: 766393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma hemşirelerde Premenstrual Sendrom (PMS) görülme durumunun belirlenmesi, PMS'nin bazı risk faktörleri ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı – ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Çalışma 09.06.2022-09.08.2022 tarihleri arasında Sultanbeyli Devlet Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada evrenin tümü (304 kişi), örneklem olarak kabul edilmiş ve dahil edilme kriterlerine uyan 217 gönüllü hemşireye ulaşılmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği (SYBDÖ) formları kullanılarak yüzyüze görüşme yolu ile toplanmıştır. Hemşirelerin yaş ortalaması 28.41±5.84 olup, %66.8'inin premenstrual sendrom yaşadığı bulunmuştur. PMS görülme durumları incelendiğinde; %55.8'inin hafif, %33.1'inin orta ve %11.1'inin şiddetli düzeyde PMS yaşadığı saptanmıştır. Hemşirelerin PMSÖ puan ortalamalarının 128.22±37.85, SYBDÖ puan ortalamalarının 126.121±20.85 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive-relationship-seeking type in order to determine the incidence of Premenstrual Syndrome (PMS) in nurses and to examine the relationship of PMS with some risk factors and healthy lifestyle behaviors. The study was carried out in Sultanbeyli State Hospital between 09.06.2022-09.08.2022. In the study, the entire population (304 people) was accepted as the sample and 217 volunteer nurses who met the inclusion criteria were reached. Data were collected through face-to-face interviews using the Introductory Information Form, Premenstrual Syndrome Scale (PMSS) and Healthy Promotion Lifestyle Profile II (HPLP-II). The mean age of the nurses was 28.41±5.84 years, and 66.8% of them were found to have premenstrual syndrome. When the incidence of PMS is examined; It was determined that 55.8% had mild, 33.1% moderate and 11.1% had severe PMS. It was determined that nurses' mean PMSS scores were 128.22±37.85, and HPLP-II mean scores were 126.121±20.85. Economic status, working system, working overtime, working unit, working position, age at menarche, menstruation duration, presence of pain and complaints during menstrual period, presence of menstrual complaints in mother or sister, consumption of coffee and cola, consumption of salt without tasting the food A significant difference was found between consumption of carbohydrates and fast food, smoking and PMS incidence.