Türkiye'de kadın iş gücünün istatistiksel olarak görünümü ve kadın istihdamının sorunlarının tespitine yönelik bir alan araştırması: İstanbul ili örneği
Statistical view of women labor force in Turkey and a field research to determine the problems of women's employment: The case of istanbul
  1. Tez No: 631800
  2. Yazar: BÜŞRA SADİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Günümüzde kadın iş gücünün, iş gücü piyasası içerisindeki mevcut durumu ve çalışma hayatında karşılaşmış olduğu sorunlar; toplumların en büyük problem alanlarından birini oluşturmaktadır. Bu durum; gelecekte Türkiye'nin büyüme ve gelişme hedeflerini olumsuz yönde etkileyeceği için toplumsal refah ve kalkınma açısından sorunun çözümü büyük bir önem arz etmektedir. Kadın iş gücünün, çalışma hayatına dahil olması önemli bir etken olarak kabul edilmiştir. Kadın iş gücü yapısının ve kadın istihdamının öneminin artmasına neden olmuş, beraberinde istihdam içerisinde bulunan kadınları çeşitli sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır. Bu çalışmada; Türkiye'de Kadın İş Gücünün İstatistiksel Olarak Görünümü ve Kadın İstihdamının Sorunlarının Tespitine Yönelik Bir Alan Araştırması: İstanbul İli Örneği ile ilgili literatür taraması yapılmış ve istatistiksel olarak iş gücü piyasasındaki durumları hakkında bilgi sahibi olabilmemiz için, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri kullanılmıştır. TÜİK verileri çerçevesinde, Türkiye'de Kadın İş Gücünün İstatistiksel Olarak Görünümü başlığı altında;“eğitim”,“cinsiyet”,“yaş”,“sektör”,“medeni durum”,“kayıtlılık durumu”, Türkiye'de Kadın İstihdamının İstatistiksel Olarak Görünümü başlığı altında;“yaş”,“eğitim”,“meslek grupları”,“medeni durum”,“işteki durumu”, Türkiye'de Kadın İşsizliğin İstatistiksel Olarak Görünümü başlığı altında;“yaş”,“eğitim”,“iş arama süresi”“işsizlik nedenlerine göre”görünümleri bütün yönleriyle irdelenerek çalışma hayatındaki profili genel olarak ortaya konulmuş, ekonominin genel yapısı ekseninde değerlendirmeler yapılmıştır.İş gücü piyasası içerisinde aktif olarak rol almaya başlayan kadınlar; çalışma hayatında ve aile yaşamlarında çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır. Bu sorunlar doğrultusunda; kadın çalışanlara yönelik bir anket çalışması uygulanmış ve anket sonucunda ortaya çıkan analizler yorumlanmıştır.“Kadının yeri evidir”,“erkekler kadınlara göre çalışma hayatında daha başarılıdır”düşüncesi; iş bulma ve kariyer yapma konularında zorluklar yaşamalarına ve cinsiyet ayrımcılığına uğramalarına neden olmaktadır. Bu sorunların çözümü için ulusal ve uluslararası alanda yürütülen hukuki ve yapısal politikalar; bizlere her ne kadar ışık tutmuş olsa da, uygulamada sıkıntı yaşandığı ve kadın istihdamını çalışma hayatında güçlü konuma getirebilmek için arzu edilen seviyeye ulaşılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The current situation of the female labor force in the labor market and the problems faced in working life; It is one of the biggest problem areas of societies. The solution of the problem is of great importance in terms of social welfare and development because This situation will adversely affect Turkey's future growth and development targets. Inclusion of the female workforce in working life has been accepted as an important factor. It caused to increase the importance of female workforce structure and female employment and has exposed women in employment to various problems. In this study; literature search about Statıstıcal Vıew Of Women Labor Force In Turkey And A Field Research To Determine The Problems Of Women's Employment: The Case Of İstanbul has been done and knowledge about the situation of women in the labor market so that we can statistically, Turkey Statistical Institute (TUIK) data was used. According to TUIK data, under the title Statıstıcal Vıew Of Women Labor Force In Turkey;“education”,“gender”,“age”,“sector”,“marital status”,“registration status”, under the title Statistical View Of Women's Employment In Turkey;“age”,“education”,“occupational groups”,“marital status”,“job status”, under the title Statistical View Of Women Unemployment In Turkey;“age”,“education”,“job seeking period”,“by reasons of unemployment”by examining all aspects, the profile of women in working life has been revealed in general, and evaluations have been made on the axis of the general structure of the economy. Women who have started to take an active role in the labor market; faced with various problems in their working life and family life. Within these problems, A survey was conducted for women employees and the analysis resulting from the survey was interpreted.“The woman's place is her home”,“men are more successful in working life than women these thoughts”; cause difficulties in finding a job, making a career and gender discrimination for women. Legal and structural policies carried out nationally and internationally to solve these problems; although it led us, it was observed that there were difficulties in practice and the desired level could not be reached in order to make women's employment stronger in working life.