Kök yüzeyi düzleştirme işlemi sonrasında, kök yüzeyinde oluşabilecek değişikliklerin taramalı elektron mikroskobunda incelenmesi
Evaluation of alterations that may occur on root surface after root planing procedure by scanning elektron microscope
- Tez No: 631823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇEKİCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cerrahi olmayan periodontal tedavi kapsamında yer alan , kök yüzeyi düzleştirme işlemi (KYD) ile periodontal hastalığa sebep olan etiyolojik faktörlerin ve hastalıktan etkilenmiş sementin sadece dış kısmının uzaklaştırılması amaçlanmaktadır. KYD işlemi, biyolojik olarak kabul edilebilir, düz, temiz bir kök yüzeyinin elde edilmesini sağlamaktadır. KYD işleminde kullanılan periodontal aletlerin kök yüzeyinde meydana getirdikleri değişiklikler ile ilgili yapılan birçok çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda, ultrasonik kazıyıcı, bölgeye özgü küret (Gracey) ve çift tarafı keskin bölgeye özgü küret (Double Gracey) ile gerçekleştirilen kök yüzeyi düzleştirme işlemi sonucunda, kök yüzeyinde oluşabilecek pürüzlülük, sement dokusundaki kayıp ve dentin tübüllerinin açığa çıkma durumunun taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmesi amaçlanmıştır. Buna ek olarak çalışmamızın ikincil amacı, bölgeye özgü küret (Gracey) ve çift tarafı keskin bölgeye özgü küret (Double Gracey) ile gerçekleştirilen kök yüzeyi düzleştirme işleminde, her iki el aletinin kullanım süresi açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda, ileri kronik periodontitis (İKP) nedeniyle çekim endikasyonu konulmuş, uygun kriterlere sahip 26 tek köklü insan dişi kullanılmıştır. Bu dişlerden, rastgele seçilen 2 diş kontrol grubunu, kalan 24 diş çalışma grubunu oluşturmuştur. Çalışma gruplarında, hangi tür periodontal aletin kullanılacağı yazı tura yöntemi ile rastgele belirlenmiştir. Ultrasonik kazıyıcı, Gracey küret ve Double Gracey küretler ile KYD işlemi gerçekleştirilmiştir. Kök yüzeyleri, etkili su soğutması altında elmas separe frezler ile kesilmiş ve elde edilen örneklere ait görüntüler, taramalı elektron mikroskobunda (SEM) kaydedilmiştir. SEM görüntüleri, birbirinden habersiz iki araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda, ultrasonik kazıyıcı ve Gracey küretlerin kök yüzeyinde meydana getirdikleri, pürüzlülük ve madde kaybı açısından aralarında anlamlı fark bulunmadığı ve açığa çıkmış dentin tübüllerinin izlenmediği görülmüştür. Double Gracey küretlerin ise kök yüzeyinde daha fazla pürüzlülük ve madde kaybına neden olduğu ve bazı örneklerde, açığa çıkmış dentin tübüllerinin izlendiği görülmüştür. Ayrıca, ultrasonik kazıyıcı ve Gracey küretlerin, KYD işlemi sırasında geçen, kullanım süreleri arasında fark bulunmadığı, Double gracey küretlerde, bu sürenin daha kısa olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the root planning procedure in non surgical periodontal treatment is the elimination of etiologic factors that cause periodontal disease and removal of the cement affected from the disease. Root planing procedure provides a biologically acceptable, smooth, hard, clean root surface. There are lots of studies related with the changes on the root surface caused by periodontal instruments used for root planing procedure. Our aim is to make a contribution for related studies by observing alterations that may occur on root surface after root planing procedure by using ultrasonic scaler, gracey curette and double gracey curettes like root surface roughness, loss of cement tissue and exposure of dentin tubules examined by scanning electron microscope (SEM). The other aim of our study is to compare periodontal instruments that we used, in terms of life cycle. In our study, 26 single rooted human teeth diagnosed wih extraction due to advanced chronic periodontitis (ACP) and having the appropriate criterias were used. Among 26 single rooted human teeth, randomly selected 2 teeth constituted the control group and the rest 24 teeth constituted the study group. The type of periodontal instrument that would be used for study groups was determined by using heads or tails method. Root planing procedure was performed by using ultrasonic scaler, gracey curettes and double gracey curettes. Root surfaces were prepared under effective water cooling with special separator diamond burs and the obtained images were recorded in scanning electron microscope (SEM). SEM images were evaluated by two researchers unaware of each other. There was no significant difference statistically between roughness and material loss created by ultrasonic scaler and gracey curettes on root surfaces and no exposed dentine tubules was observed. For double gracey curettes it was observed that they cause more roughness and material loss on root surface and exposed dentine tubules were observed in some samples. Furthermore, it was shown that there is no difference between instrumentation duration of ultrasonic scalers and gracey currettes but double gracey curettes have shorter instrumentation duration.