Kurgulama düzeyi teorisi perspektifinden yerel gıda tüketim motivasyon unsurlarının gastronomi amaçlı seyahat niyetine etkisinin incelenmesi
Effects of local food consumption motivation elements on travel intentions with gastronomic purposes in perspective of construal level theory
- Tez No: 631854
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada, bireylerin kurgulama düzeylerine göre yerel gıda tüketim motivasyon unsurlarının gastronomi amaçlı seyahat niyeti üzerindeki ilişki ve etkisinin belirlenmesi araştırmanın temel amacıdır. Bunun yanısıra yerel gıda tüketim motivasyon unsurlarının (kültürel deneyim, heyecan, kişilerarası ilişki, duyusal çekicilik ve sağlık endişesi) ve gastronomi amaçlı seyahat niyetinin demografik değişkenler açısından farklılaşmalarının incelenmesi ise çalışmanın ikincil amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın evrenini Türkiye'de en çok turizm faaliyetine katılan Rus turistler ve dünyada en çok turizm faaliyetine katılan Amerikalı turistlerle sınırlandırılmıştır. Örneklem grubunun seçiminde kolayda örneklem yöntemi kullanılarak MTurk ve Google Docs veri platformları üzerinden 603 anket yapılmıştır. Anket formu 4 bölümden oluşmaktadır. Araştırma modelinde yer alan hipotezler tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bununla birlikte, geçerlilik güvenilirlik analizi, bağlantısız örneklemler için t testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bireylerin kurgulama düzeylerine göre yerel gıda tüketim motivasyon unsurlarının gastronomi amaçlı seyahat niyeti üzerinde bir vii etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Düşük kurgulama düzeyinde bu etki yüksek kurgulama düzeyine göre daha yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the effects of motivational factors of local food consumption on travel intentions with gastronomic purposes in terms from the construal level theory perspective. In addition to this, the secondary purpose of the study is to examine the differences in motivational factors such as cultural experience, excitement, interpersonal relationship, sensory appeal and health concerns of local food consumption and travel intentions with gastronomic purposes in terms of demographic variables. The study population was limited to the Russian tourists involving in the most of the tourism activities in Turkey, and American tourists participating in the most of the tourism activities in the world. Easy sampling method was used in the selection of the sample groups. Over 603 questionnaires were conducted via MTurk and Google Docs data platforms. The survey form consists of 4 parts. Hypotheses in the research model were analyzed with descriptive statistical methods. However, validity reliability analysis, t test for disconnected samples, ANOVA, correlation and regression analysis were used. According to the results of the research, it has been determined that the motivational factors of the local food consumption ix influence the travel intentions for gastronomy according to the level of construal of the individuals. At low construal level, this effect was higher than at high construal level.