Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları politikasının analizi ve bir model önerisi
Renewable energy policy in Turkey-a model proposal
- Tez No: 631877
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dünyada, sırasıyla 2020, 2030 ve 2050 yılına dair somut hedeflerin konulduğu yenilenebilir enerji alanında başarılı olmak için bulunulan coğrafya, kullanılan teknoloji, kalifiye iş gücü, küresel ve çevreci çözüm odaklı sürdürülebilir bir enerji politikası oldukça önemlidir.Dünya üzerinde kıt olarak var olan veya sonradan üretilen her kaynakta olduğu gibi enerjide de yalnızca üretim değil bilinçli bir tüketim esas alınmalıdır. Çünkü insanlık ve geleceği üzerinde aynı atmosferin etkilerinin görülmeye devam edileceği açıktır.Teknolojik gelişmeler ve teşviklerle yenilenebilir enerjinin işletim maliyeti düşürülmekte ve ülkelerin enerji karmasında yerini almaktadır. Yenilenebilir enerji, küresel çevre sorunlarının sürdürülebilir çözümünde anahtar rolü üstlenmekte, enerjide dışa bağımlılığı azaltarak ülke ekonomisinin ilerlemesine katkı sağlamaktadır.Türkiye YEK politikaları adına henüz emekleme aşamasındadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin mevcut YEK politikası, başarılarından dolayı ABD ve Danimarka YEK yönetimi ve organizasyonu ile karşılaştırılmıştır. Türkiye için Danimarka yenilenebilir enerji yönetimi ve organizasyon modelinin; fosil içermeyen, karbonsuz ve çevreci yenilenebilir enerjiye tam geçişi hedeflemesi ve bunun ulusal bir hedef olarak benimsenmesi nedeniyle iyi bir örnek olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to succeed in the field of renewable energy, where concrete targets for 2020, 2030 and 2050 are set, the geography, technology used, skilled workforce, and a global and environmentally friendly solution oriented sustainable energy policy are very important.As with any resource that exists scarcely or is produced later on in the world, energy should be based on conscious consumption, not just production. It is clear that the effects of the same atmosphere will continue to be seen on humanity and its future.With technological advances and incentives the operating cost of renewable energy is reduced and takes its place in the energy mix of the countries. Renewable energy plays a key role in the sustainable solution of global environmental problems, contributing to the progress of the country's economy by reducing foreign dependency on energy.Turkey on behalf of RES policies are yet in its infancy. In this study, Turkey's current RES policy have been compared with USA and Denmark which are successful examples in this context as in terms of management and organization. It is contemplated that Denmark renewable energy management and organization model could be a good example for Turkey because it targets the full transition to fossil-free, carbon-free and environmentally renewable energy and this is adopted as a national target.