Türk İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda tarımda çalışanlar
Agricultural workers in Turkish Labour and Social Security Law
  1. Tez No: 631904
  2. Yazar: MÜNEVVER TEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
Tarım işi kavramının biri geniş diğeri de dar anlamda olmak üzere iki farklı tanımı bulunmaktadır. Geniş anlamda tarım işi, bitkisel ve hayvansal ürünlerin elde edilmesi için toprağın işlenmesi, iyileştirilmesi ve hayvan yetiştiriciliğinin yapılması anlamına gelmektedir. Dar anlamda tarım işi ise, hayvan yetiştiriciliğini barındırmadığı gibi topraktan ürün elde etmeyi sağlayan bütün faaliyetleri de içine almamaktadır. 4857 sayılı İş Kanununun 111. maddesinde düzenlenmiş olan tarım işi tanımına bakıldığında; tarım işlerinin bitkisel ve hayvansal ürün elde etmeye yönelik üretme, yetiştirme, bakım faaliyetleri ile koruma ve düzenleme faaliyetleri olarak değerlendirildiği görülmektedir. Bu düzenlemeler neticesinde, tarım işlerini tek tek sayma yoluna giden 4857 sayılı İş Kanununun geniş anlamda tarım işi tanımını benimsediğini söyleyebiliriz. Tarımdaki çalışma türleri çok çeşitli olup bu kapsamda; başta tarım işçileri olmak üzere, tarım işverenleri, işçi çalıştırmaksızın tarımda kendi ad ve hesabına çalışanlar, başkasının tarım arazisinde ortakçılık ve kiracılık sözleşmesi ile çalışanlar ve ücretsiz aile işçileri, ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir. 4857 sayılı İş Kanunu, 50 ve daha az işçi çalıştırılan tarım işlerinin yapıldığı işyerleri veya işletmeleri ile aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla ilgili her çeşit yapı işleri hakkında bu Kanun hükümlerinin uygulanmayacağı esasını benimsemiştir. Bununla birlikte, ülkemizde tarım işçilerinin çalışma koşulları noktasında ortaya çıkan en büyük problem bu kişilerin iş ilişkilerini düzenleyecek bir mevzuatın olmayışıdır. Bu nedenle tarım işçilerinin çalışma koşullarını düzenleyen ayrı bir tarım iş kanunu hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of agricultural labour has two different definitions, one broad and the other narrow. In broad terms, agricultural labour means the cultivation and enhancement of the soil to grow vegetable and animal products and performing animal breeding. In the narrow sense, agricultural labour does not include animal breeding and it does not contain growing soil products Pursuant to the definition of agricultural labour amended in the article 111 of the Labour Law No. 4857, agricultural labour is considered as production, cultivation, maintenance, protection and regulation activities aimed at growing vegetable and animal products. As a result of these amendments, it can be stated that the Labour Law No. 485, which lists agricultural labours one by one, adopts the broad definition of agricultural labour. There are many types of agricultural labours and within this context, agricultural workers being in the first place, agricultural employers, those who work in their name and on their account in agriculture without employing other workers, those who work on someone else's land pursuant to a sharecropping contract or tenancy agreement and unpaid family workers play important role in Turkey's agriculture. The Labour Law numbered 4857 has adopted the principle that this provision shall not be applied to the workplaces or businesses that have 50 or fewer agricultural workers or to any agricultural construction work that should be done within the household system. Moreover, the biggest problem that arises in terms of the working conditions of agricultural workers in Turkey is that there is no legislation to regulate their labor relations. Therefore, a separate agricultural labour law regulating the working conditions of agricultural workers should be issued.