Genel anestezinin ekstübasyon aşamasında hasta durum indeksi monitörizasyonundaki frontal EMG parametresinin Train Of Four ile korelasyonu
The correlation between the frontal electromyography parameter in patient state index (PSİ) monitor and Train Of Four at the extubation phase of general anesthesia
- Tez No: 631949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ONK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: PSI (Patient State Index) ve TOF (Train Of Four) monitörlerinin rutinde kullanımı önerilmektedir fakat bu monitörlerin rutin kullanım oranları düşüktür ve bu durum hasta güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bu iki parametrenin tek bir monitörizasyon tekniği ile ölçümü gerek maliyet gerek zaman açısından avantaj sağlayacaktır. Çalışmamızın amacı genel anestezi uygulanan hastalarda PSI monitörizasyonundaki Frontal EMG parametresinin kas gücü monitörizasyonu (TOF) ile korelasyonunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır. Çalışmamıza 1 saatten uzun süren 18-65 yaş arası ASA-I, II ve III, 100 hasta dâhil edildi. Hastalara rutin genel anestezi indüksiyonu uygulandı. Rutin monitörizasyona ek olarak TOF ve Sedline (Masimo EMG ve PSI) monitörizasyonu yapıldı. Operasyon bitiminde rutin ekstübasyon aşamasına geçildi. TOF %0, %25, %50, %75, %90 iken PSI ve EMG değerleri kaydedildi. TOF %90 olduğunda hastalar ekstübe edildi. Ekstübasyon sonrası 5. Dakikada TOF, PSI ve EMG için kontrol ölçümler kaydedildi. 5, 10, 30. Dakikalarda Aldrete skoru kaydedilerek skoru >9 olan hastalar servise transfer edildi. Bulgular: PSI ve EMG'nin TOF ile ilişkisi incelendiğinde hem TOF ile PSI arasında (r=0,74 p60 ve EMG>24,5 değerleri ekstübasyon eşik değeri olarak tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda TOF değeri ile anestezik derinlik monitörizasyonu için rutinde kullanımı önerilen PSI monitöründeki frontal EMG değeri arasında kuvvetli pozitif korelasyon tespit ettik. Sonrasında yaptığımız ROC analizi sonucunda frontal EMG ölçümü 24,5 üzerine çıktığında hastaların ekstübe edilebileceğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: PSI (Patient State Index) and TOF (Train Of Four) monitors are recommended for routine use however, these monitors have low routine usage rates and this situation endangers patient safety. Measuring these two parameters with a single monitoring technique will provide advantages in terms of both cost and time. The aim of our study is evaluating the correlation between the frontal EMG (Electromyography) parameter in PSI monitor and muscle strength monitor (TOF) under general anesthesia. Materials and Methods: Our study was approved by Medical Ethics Committee of Erzincan Binali Yildirim University. 100 patients aged between 18-65 years in ASA I, II and III risk groups who underwent surgeries for at least one hour under general anesthesia were included in the study. We applied routine general anesthesia prosedure. We applied TOF and Sedline (Masimo EMG and PSI) monitors in addition to standard ASA monitoring. After the end of the surgery we passed to the extubation phase. PSI and EMG values were recorded when TOF is %0, %25, %50, %75, %90. We extubated the patients after TOF was %90. After that we recorded TOF, PSI and EMG values 5 minutes after the extubation. The Aldrete scores were recorded 5, 10, 30 minutes after the extubation and the patient who had higher then 9 points were transfered to the service. Results: We determined strongly positive correlation (r=0,74 p60 and EMG>24,5 values are determined as cut off points for extubation. Conclusion: In our study we found strongly positive correlation between TOF and Frontal EMG parameter in PSI monitor which is recommended for routine anesthetic depth monitoring. We also determined that we can extubate the patients whose EMG values are higher than 24,5.