Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin kariyer kaygılarının q metot yoluyla incelenmesi
Examining career anxiety of students in the faculty of sport sciences by q method
  1. Tez No: 720834
  2. Yazar: ALİ ULAŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YAVUZ KARAFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin kariyer kaygılarının Q metot yolu ile incelenmesidir. Bu araştırmada öğrencilerini kariyer kaygılarının incelenmesi için hem nitel hem nicel bir çalışma modeli olan Q metot yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 30 öğrenci oluşturmaktadır. Bölüm bazında son sınıfta öğrenim gören 10 ar öğrenci kartopu örnekleme yöntemi ile çalışma grubuna eklenmiştir. Araştırmada yapısal olmayan desen tercih edilmiştir. Bu desene göre araştırmacı literatür destekli hem de literatür dışında öğrencilerden toplanan verilerden elde edilen yanıtlara göre oluşturulan 8 farklı faktör sonucunda oluşturulan olumlu ve yapıca olumlu anlamaca olumsuz sorular oluşturularak uzman görüşüne sunulmuştur. Uzman görüşü sonucunda sorulara son hali verilmiş ve öğrencilerin +3 ve -3 aralığında oluşturulan Q dizgisine ifadeleri yerleştirmeleri istenmiştir. Elde edilen bulguların analizi için pqmethod.2 analiz programında 2 faktör altında toplanan ifadelerin analizi sonucunda bölümler arası en olumlu ve en olumsuz ifadelerin neler olduğu ve bu ifadelerin nedeninin ne olduğuna yönelik görüşmeler yapılmıştır. Öğrencilerin bölümlerine göre ve genel olarak yapılan sıralama neticesinde elde edilen Z skorları arasında karşılaştırmalı yorumlamalara yer verilmiştir. Sonuç olarak; elde edilen veriler doğrultusunda spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kariyer kaygılarının ortak birleştiği konular; mezun olunan bölüme göre atama sayısının yetersiz olması, liyakatsizlik ve mülakat sisteminin varoluşu kariyer kaygılarını arttıran başlıca sebepler olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the career anxieties of students studying at the faculty of sports sciences by using the Q method. In this study, it was carried out with the Q method method, which is both a qualitative and quantitative study model, to examine the career concerns of the students. The study group of this research consists of a total of 30 students studying at Mehmet Akif Ersoy University, Faculty of Sport Sciences. On the basis of the department, 10 students in the last year were added to the study group by snowball sampling method. Non-structural design was preferred in the study. According to this design, the researcher was presented to the expert's opinion by forming positive and structurally positive questions based on the answers obtained from the data collected from the students. As a result of the expert opinion, the questions were finalized and the students were asked to place the expressions in the Q string created between +3 and -3. For the analysis of the findings obtained, interviews were conducted about the most positive and the most negative expressions among the departments as a result of the analysis of the expressions collected under 2 factors in the pqmethod.2 analysis program and what the reasons for these expressions were. Comparative interpretations are given between the Z scores obtained as a result of the ranking made according to the departments of the students and in general. As a result; In line with the data obtained, the subjects that the career concerns of the students of the faculty of sports sciences combine in common; Inadequate number of appointments according to the department graduated, incompetence and the existence of the interview system can be listed as the main reasons that increase career concerns.